Tallinna muutumine multikultuurseks maailmalinnaks sobib väga hästi kokku kunagiste sovjetiliidrite unistustega internatsionaalsest miljoni-Tallinnast.
Saarioinen Eesti OÜ tegevjuht Aivo Varemi hinnangul on Rapla paarikümne aasta pärast Tallinnale samasugune eeslinn, nagu omal ajal oli Nõmme ning nagu praeguseks on muutunud näiteks Jüri ja Aruküla, kirjutab ERR.
Tallinna laienemist on märgata igas suunas – nii on logistikakeskuste ehitamine jõudnud Kose-Ristini. Seega pole Varemi hinnangus midagi uut, küll aga on hirmutav mõte, et 20 aasta pärast võiks Rapla olla Tallinna eeslinn.
Nooremad põlvkonnad ilmselt ei tea, et Nõukogude ajal oli plaan muuta Tallinn miljonilinnaks ning sealtkaudu hakkaski tekkima paise paesele pinnale ehk Lasnamäe. Miljonilinn tähendanuks ilmselt ka Maardut ja paljusid teisi lähiasulaid linnaosadena ning elanike põhimass olnuks suurlinnas kindlasti venekeelne.
Kui võtta nüüd Saarioineni tegevjuhi visioon ette, siis tähendaks selline Suur-Tallinn ilmselt kogu muu Eesti laialdast tühjaksjooksmist ning mis kõige hullem – tugevat sisserännet. Muidu ju selline konglomeraat ei tekiks! Lisaks on sellise monstrumi eelduseks näiteks Rail Baltic ja Tallinn-Helsingi tunnel ehk üleilmastumine.
Suur-Tallinna ideed on varemgi välja pakutud – Jüri Mõis esitas kord mõtte, et kõik eestlased võiks pealinna kolida, kuid õnneks pole see jabur idee teostunud. Pealinna ülepaisutamine aga on probleemiks muutunud paljudes maailma riikides ja seda nii arenenud kui Kolmanda maailma maades.
Siin tõusebki päevakorda küsimus Eesti kui rahvusriigi jätkusuutlikkusest – seda riiki on vaja ainult eestlastele endile, kõik muu saaksime lihtsamalt kätte europrovintsina. Tallinn maailmalinnana töötab pigem globaliseerumise kui rahvusriikluse huvides.