Uued Uudised

Otsuse mitte tunnustada Venemaa valimiste tulemusi menetlemisel tulid jutuks idanaabri juures kasutatavad e-valimised

epa11222920 Russian President Vladimir Putin votes online during the presidential elections at the Novo-Ogaryovo state residence, outside Moscow, Russia, 15 March 2024. Voting will last three days: March 15, 16 and 17. Four candidates registered by the Central Election Commission of the Russian Federation are vying for the post of head of state: Leonid Slutsky, Nikolai Kharitonov, Vladislav Davankov and Vladimir Putin. EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT

Esmaspäeval toimus Riigikogu otsuse “Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele mitte tunnustada Venemaa Föderatsiooni presidendivalimiste tulemusi” eelnõu esimene lugemine, kus EKRE saadikud esitasid ettekandjale Urmas Reinsalule küsimusi Venemaa valimiskorra, sealhulgas e-valimiste kohta.

Anti Poolamets küsis: “Eks me oleme jälginud Vene valimiste arenguid aastaid, aga mind paneb imestama see, kuidas Putini Venemaa reklaamib end innovatiivse e-valimiste riigina, vägeva eestvedajana, kes on ühes klubis Venezuela ja Eestiga. Kuidas jätab mulje see nende enesereklaam sellise omapärase innovatsiooni eestvedajana?”

Urmas Reinsalu nõustus: “Kui meile on esitatud vägagi kaalukaid ka statistilisi matemaatilisi ülevaateid, mis tähendab ebanormaalsusest hääletustulemustele, siis mul ei ole mingit kahtlust, et kui võltsitakse paberhääletust, siis see eeldus selle režiimi toimimise dünaamikaks on, et kasutatakse ka ulatuslikult e-häälte võltsimisi, et seda režiimi legitimeerida.”

Siim Pohlak: “Kui me räägime Venemaa valimistest, siis me ei saa mööda vaadata asjaolust, et Eesti ja Venemaa on kaks riiki maailmas, kus e-valimised on niivõrd mahukalt ja suurelt kasutusel. Kuidas teie ikkagi selle asjaolu peale vaatate, et e-valimised justkui Venemaa kontekstis on midagi ohtlikku ja võltsitavat, aga Eestis siis nagu kõik on hästi. Kuidas teie vaatate? Äkki kirjeldate oma vaadet natuke sellele küsimusele ka Venemaa valimiste kontekstis. Mis teie suhtumine on e-valimistesse ja sellesse olukorda, et seda kasutatakse ainult Eestis ja Venemaal nii laialdaselt?”

Jaak Valge: “Ma pole isegi kindel, kas need järjestikused Venemaad kritiseerivad avaldused ikkagi tõsiselt mõjuvad. Kas nad kontraproduktiivsed ei ole, see tähendab, ei lahjenda meie sisulist kriitikat Venemaa suhtes? Ma ei ole selles kindel. Aga muidugi, vastavalt meie fraktsiooni otsusele me hääletame selle avalduse poolt. Kui isegi jätta need avalduses toodud põhjendused kõrvale, me ei saakski ju muudmoodi teha, sest mõjuksime silmakirjalikult. Nimelt, meie teadaolevalt ei usalda koos suure osa Eesti kodanikega Eesti e-valimisi ja ammugi ei saa me ju siis usaldada ka autoritaarse Venemaa valimistulemusi, kus kasutatakse sarnaselt Eestiga e-hääletuse internetihääletuse vormi.”

Isegi Reinsalu oli sunnitud tõdema: “See, mis puudutab Eesti e-valimisi – ma arvan, et me kõik peame ühiselt pingutama nende valimiste legitiimsuse küsimuse ümber. Ma arvan, et siin ei ole tehtud sugugi mitte piisavalt, ka meie ametisoleva valitsuse poolt. Valimiste usaldusväärsuse taju probleem on ilmselgelt olemas, aga ma kindlasti ei tõmba mehaanilisi paralleele loomulikult siin praegu vene režiimi võltsimistega.”

Tulemusega poolt 62, vastu 1 ja erapooletuid ei ole, võeti eelnõu 395 otsusena vastu.

Allikas: Riigikogu stenogrammid

Exit mobile version