Uued Uudised

Paul Oja: miks ma ei usalda vene vaktsiini?

“Räägitakse, et ennustamine on keeruline ja tänamatu tegevus, eriti tuleviku ennustamine. Mina olengi siiamaani sellistest teemadest kõrvale hoidnud. Hiljuti tuli mulle siiski pähe üks mõttekäik, mida ka avalikkusega jagada tahaksin.

Novitšok tähendab uustulnukat, aga ka algajat, ehk inimest, kes (veel) oma ülesannetega hästi hakkama ei saa.

Nimetus on sümboolne. Tegemist on sõjaväe tarbeks leiutatud ja valmistatud närvimürgiga, mille ülesanne on inimene surmata. Ometi on selle kasutamine paari aasta jooksul kaks korda ebaõnnestunud. Objektidele jäi hing sisse ning Kremli eeslikõrvad paistsid lähima põõsa tagant selgesti kätte. Moskva eitab küll tuliselt oma osalust, aga millal Moskva kinnitusi enne on põhjust olnud uskuda.

Venemaa kiirustamine Covid-vaktsiini väljatöötamisel vaevalt johtub püüdest inimesi aidata. Sellest muidugi ka, kuid tähtsamana tundub taustal siiski soov Venemaa kui suurriigi prestiiži muu maailma silmis suure jõnksu võrra ülespoole upitada.

Inimeste surmamine peaks olema tüki maad lihtsam kui nende terveks ravimine või nende haigestumise tõhus takistamine. Vene kõnekäändki ütleb, et lõhkumine on palju lihtsam kui ehitamine.

Vaktsiini oodates meenub vägisi Venemaa kunagise (1992 – 1998) peaministri Viktor Tšernomõrdini 1995. aasta riigieelarvele antud hinnang, mis geniaalselt võtab kokku Venemaa tegevuse olemuse paljudes eluvaldkondades: “Хотели как лучше, а получилось как всегда”. Tahtsime parimat, aga välja tuli nagu alati.

Mina ennustan, et kui Venemaal kiiruga välja töötatud vaktsiin massiliselt kasutusele võetakse, võib see mitte mõjuda soovitud viisil või isegi viiruse levikut soodustada. Varem või hiljem tekib igal juhul suur rahvusvaheline skandaal. Ma loodan väga, et inimohvrite arv seejuures võimalikult väikestes piirides püsib.

Mina igatahes oma õlavart vene vaktsiiniga täidetud süstla nõela ette seada ei kavatse.”

Paul Oja, Uute Uudiste kaasautor

Exit mobile version