Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna liikmed grillisid riigikogus peaminister Jüri Ratast seoses Eesti võimekusega taastada täielik piirikontroll.
EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme sõnul tahaks Eesti rahvas ja ka laiem avalikkus kuulda peaministrilt selget kinnitust, et Eesti valitsus on võimeline ette võtma midagi eestlaste kaitsmiseks. “Inglismaal on viimase aasta jooksul olnud kolm tõsist terrorirünnakut, viimased kaks on olnud väga väikese vahega, ja kuigi poliitiliselt korrektne peavoolupoliitika ja peavoolumeedia kramplikult väldib sellest rääkimist, on see terror loomulikult otseselt seotud islamiga ja islamistidega ehk immigrantidega. Täiesti selge on see, et Euroopa välispiir on valvamata, sellest me rääkisime juba alates 2015. aastast. See tähendab, et Schengeni süsteem tema praegusel kujul ei toimi.
“Ma ei kujuta ausalt öeldes ette, et kõik need 27 või 28 liikmesriiki sulgevad oma piirid. Ma arvan, et see kindlasti ei anna ka midagi sellele, kui me räägime võitlusest terrorismi vastu ja terroristidega,” teatas peaminister Ratas. Ratas selgitas, et eelkõige tuleb keskenduda paremale infovahetusele ja koostööle teiste riikidega.
Helme tõdes, et peaminister andis selge vastuse: valitsusel puudub poliitiline valmisolek piirikontrolli taastamiseks. “Ja ma küsiksin, et kas tõesti teie arvates on vaba piiriületus suurem väärtus kui inimelude kaitsmine, sest see on see valik. Ja ma küsiksin, kas tõesti teie arvates Eesti inimesed arvavad, et passi esitamine piiri peal on suurem hind maksta kui meie turvalisuse säilimine. Sest Schengeni mõte ei ole vaba liikumine üle terve maailma. Schengeni piir on ju praegu lahti ja kõik, kes tahavad, tulevad. Schengeni mõte on vaba liikumine Euroopa Liidu sees. Ja nüüd, kui Euroopa on läbi kukkunud selles, siis teil Eesti peaministrina ei ole võimalust Euroopa piiri valvata. Teil on võimalus anda korraldus Eesti piir kontrolli alla võtta. Ja mul on lihtne küsimus: kas meil on see võimekus, kui selleks tuleb otsus?”
Ratas viitas sellele, et Eesti on peale piirivalve kaotamist kahel korral piirivalve taastanud ning kinnitas, et Eestil on võimekus piirikontroll ajutisel taastada.
Rahvuskonservatiiv, piirivalvekolonel Uno Kaskpeit täiendas fraktsioonikaaslast ja kommenteeris, et Obama külaskäigu ajal seisis kaitseliit teeotste peal ja tegi suitsu. “Kahe tee otsa vahelist piiri ei kontrollinud mitte keegi ja keegi ei saanudki aru, et seda on vaja kontrollida. Kuidas te planeerite selle riiklikult tekitatud kuritegeliku korralageduse likvideerida, et Eesti piir, kui on vaja, saaks ka lõunapiir kontrollitud?” päris Kaskpeit.
“Eesti suudab, kui ohuhinnangud seda näitavad, oma piirikontrolli taastada, ajutiselt. Kui on vaja see täielikult taastada, siis kindlasti on Eesti ka valmis selleks, aga tõesti, see nõuab juba palju suuremat investeeringut, palju rohkem inimjõudu. Ja nagu ma ütlesin, see tähendab ka seda, et me peaksime ikkagi oma põhilise mõtte või lätte juurest, mida Schengen ja Euroopa Liit meile annab, et liikumine on vaba, sellest kaugenema. Ma ei näe täna mingit põhjust, mitte mingit põhjust, et ehitada Euroopas sees müüre, mitte sildasid,” lisas Ratas.
UU