6. mail teatas Eesti Rahvusringhääling, et Alexela ja Eleringi vahel toimunud läbirääkimised LNG kai ehitamiseks Lahepere lahe suudmesse kukkusid läbi. Viis päeva hiljem, 11. mail jõuti aga kokkuleppele, et kai ehitab siiski Alexela. Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni liige Peeter Ernits (EKRE) kirjutab, et samal ajal algas Lahepere lahe suudmes kohe ka kai ehitamine.
„Tähelepanelikud inimesed teatasid mulle, et Lahepere lahe suudmes on muidu kirkalt sinine vesi värvunud määrdunult valkjaks, kirjutab Ernits, kes käis 12. mail ise koha peal olukorraga tutvumas. „Tõepoolest, kallurite poolt vette kallatud materjal oli kai ääres vee sogaseks muutnud,“ nentis rahvasaadik, kes uuris asja kohta täpsemalt ka keskkonnaametist.
„Keskkonnaamet kinnitas, et Alexela alustas suurejoonelisi töid ilma nende poolse kooskõlastuse ja ehitusloata,“ rõhutas Ernits.
„Ehitusloa annab kohalik omavalitsus. Keskkonnaameti roll selles protsessi on loa eelnõu kooskõlastada, mis hetkel on meie majas ülevaaamisel,“ tõdes keskkonnaameti peadirektori kohusetäitja Erik Kosenkranius Peeter Ernitsale.
„Kuna te tegeleta ehitusloa kooskõlastamiseks, siis järelikult ei tohiks veel ehitada?“ päris Ernits edasi.
Täna, 17. mai hommikul sai ta sealt järgmise vastuse: „Jah, oled õigesti aru saanud – ilma loata ei tohiks ehitada. Palusin vallal, kelle esmane ülesanne on teostada ehitusjärelevalvet oma territooriumil, ka olukorraga tutvuda ja vajadusel ettevõttega suhelda. Lisan, et meie poolt sai ehitusloa eelnõu kooskõlastuse. Eeldan, et tänaseks on ka kehtiv luba väljastatud.“
„Seega,“ järeldab Ernits, „Alexela on ehitanud LNG kaid tervelt nädal aega ilma ehitusloata.“
Ta lisab, et pikantseks muudab kogu loo asjaolu, et ehitusluba välja andev Lääne-Harju vald, kes reklaamib end Eesti esimese rohevallana, pigistas seekord silma kinni teades, et keskkonnaamet pole töödele heakskiitu andnud.