Nii nagu eelmised kaks kuud, mässasid laupäeval Prantsusmaal taas kollastes vestides inimesed.
Meeleavaldused on kütuseaktsiisi tõusu vastastest protestidest üle kasvanud valitsusvastaseks rahvaülestõusuks. Nii nagu varasematel nädalatel, saadeti ka nüüd rahva vastu relvastatud politseinikud. Politsei kasutas inimeste vastu pisargaasi.
Prantsuse president Emmanuel Macron kritiseeris pühapäeval taas niinimetatud kollavestide meeleavaldusi, mille käigus leidis laupäeval Pariisis ja teistes linnades aset kokkupõrkeid.
“Järjekordselt langes meie vabariik, selle kaitsjad ja sümbolid, jõhkra rünnaku alla,” kirjutas president sotsiaalvõrgustikus Twitter. Mõistagi lähtub ta seejuures Louis XIV arusaamast: “Riik – see olen mina!”
Prantsusmaal tulid laupäeval tuhanded inimesed taas tänavatele meelt avaldama. Viimastel andmetel osales seekord protestidel umbes 50 000 inimest.
Tegemist oli kollavestide meeleavalduste kaheksanda laupäevaga. Osalejate arv on kahanenud ühtlaselt alates protestiaktsioonide puhkemisest novembri keskpaigas, kui 17. novembril avaldas üle kogu Prantsusmaa meelt 282 000 inimest.
Neljapäeval avaldatud uuringufirma Odoxa Dentsu küsitluse järgi toetab kollavestide meeleavaldusi 55 protsenti prantslastest.
Protestid vallandas novembris valitsuse otsus tõsta kütuseaktsiisi ning kehtestada vanematele autodele karmimad heitmekontrollid. Meeleavaldused kasvasid kiiresti üle liikumiseks elukalliduse, valitsuse poliitika ja president Macroni juhtimisstiili vastu.
Meeleavalduste hoog on pisut vaibunud pärast seda, kui Macron lubas 10. detsembril telepöördumises rahvale, et valitsus tõstab alates jaanuarist miinimumpalka 100 euro võrra, tühistab maksutõusu pensionäridele, kaotab tulumaksu ületunnitööle ning kutsub ettevõtteid, kes saavad seda endale lubada, pakkuma töötajatele ühekordset maksuvaba aastalõpu palgalisa.
Protestide jätkumine näitab, et nii Prantsusmaa kui ka kogu Lääne-Euroopa poliitiline süsteem on langenud sügavasse kriisi – poliiteliit ja rahvas on sisuliselt kahel pool barrikaade ning olukorda halvendavad ka rändekriis, migrantide ebaõnnestunud lõimimine ühiskonda ning heaoluühiskonna hääbumine migratsiooni kulukuse tõttu.
Prantsusmaal on tasapisi alanud ka repressioonid kollavestide liidrite vastu – politsei pidas kolmapäeva õhtul kinni kollavestide ühe liidri Eric Drouet’, süüdistatuna loata protestiaktsiooni korraldamises.
Allikad: BNS, eestinen.fi