President Kersti Kaljulaidi poliitturism jätkub – ta on 16.–17. jaanuaril ametlikul visiidil Tšiilis ning seejärel siirdub töövisiidile Antarktikasse, kus osaleb Antarktika avastamise 200. aastapäeva ja sellele pühendatud Eesti purjejahi Admiral Bellingshauseni ekspeditsiooni lõpusündmustel.
Ametlikul visiidil Tšiilisse keskendutakse peamiselt kahe riigi koostööle digivaldkonnas ning äridiplomaatia arendamisele, mis loob uusi võimalusi Eesti ettevõtetele, teatas presidendi kantselei pressiesindaja esmaspäeval BNS-ile. Kavas on Eesti ja Tšiili riigipeade kohtumine, kokkusaamine Tšiili parlamendi esindajatega, samuti avab president Kaljulaid Tšiili rahvusliku küberjulgeolekuinstituudi ning külastab mitmeid ettevõtteid, vahendab BNS.
Siinkohal maksab teada, et Tšiilis algasid oktoobri keskpaigas metroopiletite hinnatõusust vallandunud meeleavaldused, mis kasvasid ulatuslikeks protestideks sotsiaalse ja majandusliku ebavõrdsuse vastu, ja on nõudnud kümneid inimelusid.
Rahutuste tõttu jättis Tšiili ära novembris ja detsembris Tšiilis toimuma pidanud Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö (APEC) foorumi tippkohtumise ning ÜRO kliimakonverentsi, kusjuures viimane viidi üle Madridi.
Pärast ametliku visiidi lõppu suundub riigipea Tšiili lõunaosas asuvasse Punta Arenase linna, kust suundub 20. jaanuaril töövisiidile Antarktikasse. Seal ühineb riigipea Eesti Meremuuseumi ja MTÜ Thetis korraldatud Admiral Bellingshauseni ekspeditsiooniga. Riigipea külastab visiidil erinevaid Kuningas George’i saarel asuvaid teadusjaamu ning osaleb 27. ja 28. jaanuaril Antarktika avastamise 200. aastapäeva tähistamisel.
„Riigipea osalemine Antarktika ekspeditsioonil muudab Eesti oma riigipiiridest jälle natukene suuremaks. See annab meile võimaluse rääkida kogu maailmale nähtavalt Eesti kui mereriigi lugu, aga juhtida tähelepanu ka olulistele üleilmsetele keskkonnaprobleemidele, sest ei ookeanivesi ega atmosfääriõhk tunne riigipiire. See on võimalus veelkord tutvustada maailmale ka Eesti kui digiriigi kuvandit ning näidata, milliseid geograafiast sõltumatuid võimalusi pakub tänapäeval e-riik,“ selgitas Kuusing.
Presidendi töövisiidi maksumuseks Antarktikasse on kavandatud 12 000 eurot ning riigipea naaseb kodumaale 31. jaanuaril.
Nagu näha, tutvustab Kaljulaid isegi Antarktikas digiriiki ja õhutab kliimahüsteeriat.