Saates “Räägime asjast” olid pühapäeval taas kaks “surematut Kaštšeid” ehk saatejuhid Mart ja Martin Helme, ning teemaks valed ja rahapesu.
“Valetamine Eesti poliitika kohta on suurem kui valetamine poliitikas endas,” märkis Mart Helme, tuues näiteks selle, kuidas meedia praktiliselt ei kajastanud hiljutist pressiteadet politseinike palkade tõstmisest, samas kui suvel algatas täiesti alusetult kuulujutu kärbetest ja koondamistest siseministeeriumi süsteemis – nüüd aga on positiivse uudise puhul kõrvulukustav vaikus.
“Käib hüsteeriline ründamine meedia kaudu ja faktide väänamine – valetamissüüdistused näivad opositsioonile olevat nõiavits, millega EKRE valitsusest välja ajada,” lisas siseminister.
Valetamine käib meedias ka rahandusminister Martin Helme USA-visiidi kohta, millesse kuulus IMF-i aastakoosolekust osavõtt ja erinevad kohtumised rahapesuvastase võitluse raames. Minister nentis, et kui vahepeal oli EKRE ründamises vaikus, siis nüüd on “uus normaalsus” tagasi.
Üks kohtumine oli Martin Helmel New Yorgi advokaadibüroos, millest meedia püüdis luua negatiivset uudist, kajastades seda nii, et suhu jääks ikkagi vastik maitse. Ometigi on tegu maineka rahvusvahelise bürooga. Selle nime ei avaldatud pikka aega, et ajakirjandus ei saaks otsida tema ajaloost mingeid kaasusi, millega tuua mängu mingid huvide konfliktid, väljamõeldud Vene sidemeid või veel midagi vastikut. “Sest Vene rahapesu paljastamise eest süüdistatakse meid Vene agentideks olemises,” lisas Mart Helme.
Martin Helme nentis, et kuna Bill Browder ei julge Eestisse tulla, siis tegi tema ministrina Londonis vahemaandumise. Browder ajab ministri sõnutsi taga rahasid, mis Venemaal temalt ära võeti ja kuna ta hakkas vastu, siis tapeti tema sõber ja advokaat – Eestile on sellest mehest rahapesu uurimisel kasu.
Rahandusminister rääkis, kuidas Šveitsis rahapesu uurimine kuidagi ei edenenud ja siis selgus, et juhtivprokurör oli venelaste poolt ära ostetud. “Ka Eestis ei algatata rahapesu osas midagi, ja kui algatataksegi, siis midagi sellest ei muutu – see on nii paljudes riikides, kuhu räpane maailm on ennast sisse ajanud,” märkis ta, mainides ära Läti ja Rootsi.
Mart Helme meenutas Magnus Ilmjärve ehk pisut vaieldavaid, kuid reaalse taustaga kirjutisi hääletust alistumisest – ka eelmise Eesti Vabariigi paljud poliitikud olid oma pahede kaudu venelaste konksu otsas. Praegugi ei pruugi sellised inimesed otseselt riigi vastu töötada, kuid neilt võidakse nõuda, et oma tööd tehes vaataks nad teatud asjade puhul kõrvale.
USA aserahandusministriga kohtunud Martin Helme ütles, et ameeriklasi vihastab rahapesu juures kõige rohkem see, et pesti Ukraina sõja pärast sanktsioonide all olevate Vene oligarhide raha, ja sellega rahastatakse nii venelaste luureoperatsioone kui ka terrorismi, mis on tõsine julgeolekuoht kogu Läänele.
“Ameeriklased ei võta tõsiselt jutte, et me võitleme rahapesuga, kui kedagi ei karistata – me teeme küll seadusi ümber ja vähendame rahapesuriski, aga kui karistusi ei järgne, pole see tõsiseltvõetav,” märkis ta, lisades, et karistused ei tähenda ainult kellegi süüdimõistmist.
USA-s on juba rahapesupankadele määratud suuri trahve, kusjuures suurim summa ulatub 9 miljardi dollarini – võrdluseks see, et Eesti riigieelarve on 11,6 miljonit eurot.
“Me peame pingutama, sest kui oleme tõhusad, siis tugevdame oma õiguskindlust ja ärikeskkonda, tõstame oma rahvuslike institutsioonide võimekust,” sõnas Martin Helme ning Mart Helme lisas, et sellise heidutusega tagab Eesti, et siitkaudu enam raha ei pesta.
Rääkides meediakajastustest märkis Mart Helme, et Eestis on sümptomaatiline halvustav toon mistahes asja suhtes, mida teeb EKRE. “Mida me ka ei teeks, ikkagi on see vale – kuskilt tuleb signaal selliseks meediakiusuks,” lisas ta.
Saatejuhtide sõnul on “Pealtnägija” saanud üheks hullemaks kallutatud ja tellitud kajastustega saateks. Mart Helme keeldus hiljuti pressikonverentsil vastamast ERR-i esindanud Johannes Trallale, öeldes, et too pole ajakirjanik, sest tema tegevus ei vasta ajakirjanduseetikale.
Martin Helme hoiatas, et rahapesuteema ei kao kusagile – varsti on Rootsist oodata uusi andmeid Eestis toimunust. “See teema jääb, Eestil tuleb valu ära kannatada ja puhastuda, kuid meil on seni tegeletud ainult kinnimätsimisega,” sõnas rahandusminister. “Pole võimalik ära hoida ameeriklaste ja sakslaste uurimist – see pole Eestis enam kellegi kontrolli all.”
Mart Helme omakorda hoiatas, et võib tulla mingi kokkulepe USA ja Venemaa vahel ning siis võidakse tulle heita Eestis rahapesus osalenud, kuigi ilmselt tähtsusetumad tegelased.