Saate “Räägime asjast” teises osas rääkisid tulevased ministrid Mart ja Martin Helme uuest valitsusest ja EKRE-le saanud ministrikohtadest.
Saatejuhtide sõnul pandi ministrid paika läbirääkimiste viimases faasis, lisaks jaotati ära eurovoliniku koht, mitmesuguste komisjonide, nõukogude, delegatsioonide ja muud ametkondlikud kohad. Mõlemad Helmed on saavutatuga rahul.
Martin Helme sõnul võitlesid rahvuskonservatiivid eriti ägedalt siseministeeriumi eest, sest selle all on kodakondsuse küsimused, immigratsioon, piirivalve, töö- ja elamisload, relvapoliitika ja palju muud tähtsat. Oluline on ka saadud rahandusministeerium, sest sealne minister näeb kõigi teiste ministeeriumide eelarvete sisse.
Delfi kirjutas, et EKRE ei saanud raha äravõtmise ministeeriume, mida Martin Helme nimetab kultuurisõjaministeeriumideks – nendeks on haridus-, kultuuri- ja sotsiaalministeeriumid, kelle rahakotil istub kõige rohkem puuke ehk projektitajaid ja ideoloogilisi MTÜ-sid. Neid saab rahandusminister siiski kontrollida läbi eelarveprotsesside.
Mart Helme selgitas, et eelmine valitsus pani riigieelarve strateegia paika koos sotsidega ja seal on malenuppe ümber tõsta raske – EKRE peab selle strateegiaga kaasa sõitma, kuid mingil ajal saab ka seal hakata oma rööpaid maha panema.
Martin Helme sõnul on praegune eelarve tohutult täis rumalat kulutamist ja teadlikku raiskamist, maksumaksja lüpsmist ja legaalset korruptsiooni, ning seda sadade miljonite eest. Ta tõi näiteks minister Indrek Saare, kes on korruptiivsesse toiduahelasse pannud arvukalt sotside MTÜ-sid.
“Eksib see, kes arvab, et muutusi ei tule – valimistel on tagajärjed, tulevad uued inimesed ja muudetakse rahastusi,” sõnas Martin Helme, kes rääkis, kuidas sotside rahastatavad lumehelbekesed käisid kolmel nädalal uue valitsuse vastu protestimas. “Teil tuleb nüüd päris tööle minna, mitte MTÜ-des projekte kirjutada,” hoiatas ta. Mart Helme lisas, et kuna on oodata majanduslangust, siis riigieelarves hakatakse kokku hoidma just nende puukide arvelt.
EKRE kätte läheb ka keskkonnaministeerium ja seal saavad rahvuskonservatiivid mõjutada Rail Balticut, parandada metsa majandamist ja tõsta esile selle väärindamise – mitte nagu praegu, kus metsa aetakse elektrijaamade ahju ja nimetatakse tulemit roheliseks energiaks. “Meil on vaja käivitada ka oma mittesaastav puidukeemiatööstus,” lausus Mart Helme. Oluline on ka see, et keskkonnaministeerium jaotab osaliselt regionaalseid toetusi ja nüüd hakkavad need jõudma just nendeni, kellele need tegelikult ongi mõeldud – mitte nagu Reformierakonna valitsuste aegu.
Maaeluministeeriumi kohta ütles Martin Helme, et põllumajandus on kõige rohkem EL-i poolt mõjustatud, seal liigub kõige rohkem eurodirektiive ja kohalikud ametnikud on seal ka kõige rohkem takistusi teinud, millele tuleb lõpp teha. Välismajandusministeerium on oluline seetõttu, et selle all on Riigi Infosüsteemide Amet, kelle haldusalasse kuuluvad ka e-valimised. “Võtame e-valimised pulkadeks lahti,” lubas Martin Helme, kes peab eduks seda, et antud protsessi hakkab kontrollima erakond, kes tahab e-valimiste tegeliku turvalisuse välja selgitada.
Saatejuhid nentisid, et kahjuks jäid EKRE-l saamata “kultuurisõja” ministeeriumid, kuid üldiselt võib rahul olla, sest EKRE sai head ministeeriumid. Mart Helme lausus, et ministrikohtade jaotamise päev oli tema jaoks sügava rahulolu päev, sest nüüd saab EKRE hakata seiereid nihutama.