Uued Uudised

Rahandusminister: iga kord katuserahade pärast südamerabanduse saamine on rituaalseks tantsuks kujunenud

Kolmapäevases valitsuse infotunnis võttis reformierakondlane Andres Sutt üles katuserahade teema ja selles kontekstis mõistagi ka eraldise Elu Marsile, millele vastas rahandusminister peaministri ülesannetes Martin Helme.

Kuna Sutt süüdistas valitsust korruptiivses rahajagamises, siis tuletas minister talle varasemat aega meelde. “Reformierakond on praegu  ainukene lilleõis keset seda sopamerd, kes ei võtnud võtnud katuserahasid vastu. Aga see ei ole ju alati niimoodi olnud. Kui te valitsuses olite, siis teile katuserahad meeldisid. Ja ka teil oli sel aastal võimalik sellestsamast 6,4 miljonist oma eraldisi teha, aga teie tahtsite, et keegi teine selle 200 000 ära eraldataks ja siis te saaksite küll oma eraldise teha, aga öelda, et meie raha ei võtnud. Noh, me seda rõõmu ka ei pakkunud. Tahate raha eraldada, pange oma nimi sinna alla, nii nagu meie panime oma nime alla Elu Marsile,” vastas ta

Elujaatajatele raha andmist kommenteerides täpsustas Helme, et Sotsiaalministeeriumist on aastaid ja aastaid saanud väga suuri summasid – ja osa neist eelarveseadust rikkudes – äärmusliberaalsed organisatsioonid või MTÜ-d, keda millegipärast nimetatakse kodanikuühiskonnaks, aga sellega neil loomulikult mingit pistmist ei ole.

“Need on ministeeriumi ideoloogilise tellimustöö tegijad maksumaksja rahaga ja see ei ole kedagi kunagi ärritanud. Ma siiamaani ootan, et riigieelarve kontrolli komisjon või korruptsiooni erikomisjon võtaks üles selle hasartmängumaksu vale kasutamise, millele ma suvel tähelepanu juhtisin. Mitte midagi! Täielik vaikus, ritsikate siristamine. Kedagi ei huvitanud, et ebaseaduslikult rahastatakse äärmusideoloogilisi organisatsiooni maksumaksja rahaga. Aga nüüd järsku on õudne kisa lahti,” rääkis ta.

“See, mida see abordivastane MTÜ teeb, on selgitustöö. See on inimeste teadlikkuse tõstmine, see on inimeste mõistmise laiendamine, et abort ei ole inimõigus ja mitte kellelgi ei ole inimõigust tappa väikest last,” lisas Martin Helme.

Rahandusminister kordas üle, et katuserahasid jagab parlament. “Kui mina tahan teha mingeid rahaeraldise ettepanekuid, siis ma teen seda kas läbi eelarveprotsessi ettevalmistuse või läbi valitsuse reservi eraldiste. Katuserahade eraldamine eksisteerib ja on läbi Riigikogu koosseisude eksisteerinud sellepärast, et Riigikogu saadikud seda tahavad. Ja see on alati asi, mis on toimunud Riigikogus, rahanduskomisjonis ja suures saalis,” selgitas rahandusminister. “Ma olen korduvalt öelnud, et minu meelest katuserahade jaotamine ei ole mõistlik, selle võiks ära lõpetada. Aga ma olen väga-väga üksinda oma selle arvamisega nii valitsuses kui ka parlamendis. Ma ei vaidle vastu sellele, kui me räägime nüüd sellest, et kas ma olen ühel või teisel hetkel olnud selle poolt.”

“Ma ei vaidle vastu nendele argumentidele, millega Riigikogu saadikud põhjendavad katuserahasid. Ja see põhjendus on väga lihtne, see on konkreetne, käegakatsutav, arusaadav viis oma valimispiirkonnas midagi ära teha, mida näidata ette oma saavutusena Riigikogus olemise ajast. Ja oled sa opositsioonis või koalitsioonis, kui minna oma valimispiirkonda ja öelda oma valijatele, et me tegime siin mingisuguse pensionireformi või maksulangetuse asja, siis see on abstraktne. Aga näe, me avasime siin mingi kergliiklustee ja selle raha tõin mina teile, sellest saab iga inimene aru. Ja saab ka Riigikogu saadik aru, et sellega ta saab oma valijate ette minna. Sellepärast need rahad eksisteerivad ja kellelgil ei ole lihtsalt seda poliitilist tahet öelda, et me lõpetame selle. Kas see on mõistlik, kas see on praktiline – igal aastal kõik saavad sõimata selle eest, aga jätkavad tegevust. Järelikult on vähemalt Riigikogu saadikute enamus seda meelt, et n-ö häbi läheb üle, aga raha jääb alles. Nii ongi lihtsalt. Nii ongi lihtsalt, minu meelest selle üle iga kord südamerabandusi saada, noh, see on teatud rituaalne tants,” ütles rahandusminister lõpetuseks.

Allikas: istungi stenogramm

Exit mobile version