Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahandusminister Martin Helme nendib, et tegeliku kasu saajate register praeguses variandis ei toimi

-
02.10.2019
Rahandusminister Martin Helme nendib, et tegeliku kasu saajate register praeguses variandis ei toimi

Vastates Riigikogu liikme Jürgen Ligi kirjalikule küsimusele rahapesu tõkestamise kohta, ütles rahandusminister Martin Helme, et Eestis juurutatud tegelike kasutajate register ei toimi ning selle andmed äriregistris ei oma õiguslikku jõudu.

“Esiteks on eestikeelsed sõnad “tegelik” ja “kasusaaja” direktiivi eesmärkide täitmist silmas pidades eksitavad ning tekitanud arvukalt tõlgendusprobleeme näiteks MTÜ-dele ja sihtasutustele ning riigi ja omavalitsusüksuste “kasusaajate” määramisel. Tavainimesel on üsna raske mõista, mida tähendab, et AS Eesti Energia “tegelik kasusaaja” on rahandusminister või et pankrotis äriühingu “kasusaajaks” võiks olla pankrotihaldur,” kirjutas Martin Helme.

Tõsisemaks ja sisulisemaks probleemiks peab rahandusminister registri puhul seda, et kuna ükski riigiasutus ei pea ennast praegu vastutavaks esitatud andmete kontrollimise eest, siis pole ka sellistel andmetel juriidilisõiguslikku jõudu.

“Register lihtsalt kuvab neid nimesid, mille isikud on ise pidanud heaks sisestada. Tulemuseks on see, et näiteks pangakonto avamisel või notariaalse tehingu tegemisel tuleb juriidilise isiku esindajatel iga kord uuesti täita ankeet “kasusaajate” kohta, sest kohustatud isikud  ei saa registriandmeid usaldada ning peavad need alati üle kontrollima,” märkis Helme.

Selleks, et sisulist kontrolli luua, tuleb rahandusministri sõnul see süsteem koostöös teiste ministeeriumidega ümber korraldada, mis nõuab ka selleks raha eraldamist. Martin Helme seisukoht on, et kasusaajate registriga seonduv tuleb eraldi seaduseelnõuna uuesti ette valmistada ja praegu kooskõlastusringile saatmist ootavast rahapesu puudutavast eelnõust välja jätta.

ERR-i uudisteportaal kirjutas augustis, et advokatuuri äriõiguse komisjon esitas rahandusministeeriumile ettepaneku muuta äriühingute tegelike kasusaajate süsteemi, et vähendada praegust ebaselgust ja bürokraatiat.

Näiteks pidas advokatuur arusaamatuks senist tõlgendust, mille kohaselt on linna või valla äriühingu kasusaajaks linnapea või vallavanem ning valla- või linnavalitsuse liikmed. (ERR-UU)