Uued Uudised

Rahvusvahelises poliitikas hoiavad Balti riikidest initsiatiivi leedukad, mitte Eesti peaminister

Lithuanian Foreign Minister Gabrielius Landsbergis poses for a photo after an interview with The Associated Press, Monday, March 9, 2022, in Washington. Landsbergis, Lithuania's top diplomat, said Monday that removing Russian President Vladimir Putin from power is the only way to protect the West and its allies from future threats from Moscow, urging an even tougher stance than the U.S. and many NATO allies have been willing to pursue since Russia's invasion of Ukraine. (AP Photo/Mariam Zuhaib)

Eesti peavoolumeedia võib Eesti peaministrit Kaja Kallast küll verbaalselt üle kullata, kuid tema arvukatel sõnavõttudel välismeedias pole tulemit – küll aga on selles osas aktiivsed Leedu poliitikud, mida tõestavad alljärgnevad uudised.

Leedu president Gitanas Nausėda allkirjastas esmaspäeval määruse, millega kutsub alates 1. juunist tagasi Leedu suursaadiku Venemaal Eitvydas Bajarunase. Nausėda tegi otsuse valitsuse ettepanekul ja parlanendi väliskomisjoni heakskiidul.

Valitsus langetas selle otsuse vastuseks Vene vägede poolt Kiievi eeslinnas Butšas toime pandud jõhkrale veresaunale.

Seoses Venemaa sõjaga Ukrainas otsustas Leedu veel aprillis välja saata Venemaa suursaadiku Vilniuses Aleksei Issakovi ja Klaipeda peakonsulaadi töötajad ning alandada diplomaatilist suhtlust kahe riigi vahel ajutise asjuri tasemele. Varem sel aastal saatis Leedu riigist välja neli Venemaa saatkonna töötajat nende diplomaatilise staatusega mittesobiva tegevuse tõttu.

NATO liikmed või teised lääneriigid võiksid tagada Ukraina Odessa sadama teraviljaekspordi turvalisuse, ütles Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis.

“Ma ei välista võimalust moodustada NATO või Ukraina teravilja vajavatest riikidest koalitsioon. Nad võiksid saata Mustale merele laevu ja lennukeid ning tagada teraviljavedajaile ohutu meretee Odessa sadamast Türgi Bosporuse väinani,” ütles minister esmaspäeval Sky Newsile.

Tema sõnul võib tegemist olla küll sõjalaevade ja lennukitega, kuid ministri sõnul ei saa seda nimetada pingestamiseks. “See ei oleks sõjas osalemine. See tagaks vaid  Ukraina teravilja turvalise tee seda vajavatesse riikidesse,” ütles Landsbergis.

Samas lisas ta, et Ukrainast saab teravilja eksportida ka muul viisil, kuid “väiksemas koguses” ning tuleks otsida lahendusi.

Odessa on Ukraina suurim sadam, oluline teraviljaekspordi jaoks, kuid  Venemaa laevad on selle blokeerinud, ohustades seeläbi üleilmset toiduvarustust.

Mis aga puutub Kaja Kallasesse, siis tema välisvisiitide sõnumid võib juba enne ametlikke avaldusi ette öelda – digi- ja rohepööre, mille all tegi poliitturismi juba ekspresident Kersti Kaljulaid.

Uudis “Kaja Kallas sõidab äridelegatsiooniga ametlikule visiidile Rootsi” ütlebki: “Peaminister Kaja Kallas viibib teisipäeval ja kolmapäeval koos Eesti ettevõtetega ametlikul visiidil Rootsis, et tihendada Eesti ja Rootsi kahepoolseid suhteid ning toetada Eesti ettevõtjate sidemete loomist ja koostööd Rootsi ettevõtjatega kestliku arengu ning rohelise ülemineku vallas.”

„Oleme seda visiiti pikalt planeerinud ja võtame selle raames fookusesse keskkonnasäästlikud ja rohepööret võimaldavad tehnoloogiad, sealhulgas targa linna, nutika liikuvuse ning digitaliseerimise. Just nendes valdkondades on minuga visiidile tulevate ettevõtete eesmärk arendada ja tihendada koostööd Rootsiga,“ selgitas Kallas.

Leedukad teevad midagi Ukraina heaks, Kaja Kallas aga levitab juba ilmselgelt läbikukkunud “rohepööret” ja sedagi Greta Thunbergi kodumaal.

UU

Exit mobile version