Uued Uudised

Rain Epler: Eestis pole vaja kiirendatud korras juhuenergiat arendada, vaid vaja on keskenduda juhitavatele võimsustele

OTRK arutelu teemal „Tuuletööstuse pahupoolest“. Rain Epler

Kolmapäeval üritas võimuliit Riigikogus läbi suruda taastuvenergiale pöördeid juurde andvat seadust ja selle vastu võttis sõna EKRE fraktsiooni saadik Rain Epler.

Rain Epler: “Nagu selle seaduseelnõu nime taga sulgudes on öeldud, selle eesmärk on asuda taastuvenergia kasutuselevõttu kiirendama. See näitab seda, et nii nagu mujalgi Euroopas, ükskõik, mis maailmas meie ümber toimub, siis mingisuguse hulluse pähe võtnud liberaalne eliit ajab oma joru ikka edasi. Hispaania peaminister peale suurt elektrikatkestust seal järgmisel päeval läks pulti ja ütles, et tuumajaamad paneme ikka kinni ja taastuvenergia ei olnud süüdi.

Nii et loomulikult meil ei ole tegelikult Eestis vaja eelisarendada ega kiirendatud korras arendada juhuenergia tootmisvõimsusi. Sootuks vastupidi: meil on vaja keskenduda juhitavatele võimsustele. Lähitulevikus võiks need juhitavad võimsused põhineda meie omamaisel ressursil põlevkivil ja tulevikku vaatavalt muidugi peaksime tegema kõik selleks, et tuumaenergiat kasutada Eestis võimalikult lähitulevikus.

Aga siin on neid eelnõusid, mis seda taastuvenergeetikat puudutavad, täna mitu, nii et ma siin võib-olla rohkem peatun sellel menetlusel ja selle kvaliteedil, kuidas meil see seadusandliku raamistiku kujundamine käib.

Nagu eelnõu ettekandja kolleeg Aab ütles, enne jõule juba toimus selle esimene lugemine. Toonane kliimaminister Yoko Alender rääkis meile, et on kiire, on hästi vajalik, arendame taastuvat ja hea eelnõu on ja toetage – kõik see jutt, mis siin alati juurde käib. Nii nagu Kliimaministeeriumile kombeks, kiirustades oligi eelnõu tehtud ja soov oli sellega kiirustades edasi liikuda.

Nüüd sel kevadel, oh üllatust, avastati ühe arendaja tähelepanekute toel, et siiski oleks vaja veel oluliselt seda eelnõu täiendada. Elektrituruseadus oleks vaja ka suures osas ümber kirjutada. Ja enne siin küsimuste ja vastuste voorus üllatava avameelsusega kolleeg Aab täitsa tunnistas, et ta saab aru küll, millest ma räägin. Seda oli hea meel kuulda. Ja kuna need muudatused, mida siis teha sooviti, olid nii mahukad, siis sündis otsus, et siiski ka Riigikogu liikmetel võiks olla võimalus need muudatused läbi vaadata ja vajadusel omapoolseid ettepanekuid teha. Nii et kõik need, kes arvasid, et see katkestamine, mis päevakorrast välja paistab, ongi soov selle eelnõu menetlus katkestada ja eelnõuga mitte edasi minna, siis nemad kahjuks saavad halva üllatuse osaliseks. See taastuvenergia arendamise teerull ei ole plaanis koalitsiooni poolt peatada.

Selle elektrituruseadus ja kogu elektrivõrku ja turgu puudutava seadusandluse kiirustades muutmisega on meil ajaloos palju näiteid, kus see kiirustamine on viinud selleni, et siis tuleb kiirustades jälle muuta seda, mida just muudeti, et turul jälle asjad enam-vähem mõistuspäraselt toimima hakkaksid.

Aga ma ütleksin, et selline vastutustundetu käitumine Kliimaministeeriumi poolt on muster, mis saadabki kõike, mida tänane peaminister Michal teeb. Tema selle Kliimaministeeriumi lõi ja seal need rattad pöörlema pani. Aga vaatame siin selle eelnõu kõrvale veel muid aspekte, mis tegelikult peaministri tugeva poliitilise juhtimise korral võiksid paremini sujuda.

Võtame siia kõrvale näiteid. Sagedusreservide hoidmise tasuks plaaniti, et läheb aastas 60 miljonit. Märtsis läks 14, eksperdid arvavad, et noh, vähemalt topelt see 60 miljonit ehk 120 miljonit kulub, võib-olla rohkemgi. Kolleeg Kadastik raputab pead, temal on ettekujutus, et äri toimub niimoodi, et ettevõtjad tulevad turule, et inimestele midagi hästi odavalt pakkuda ja oma kasumi arvelt seda teha. Elame-näeme, mis aasta lõpus saab!

Toome veel näiteid lohakast juhtimisest. Automaksuga löödi inimestele kirves selga, eriti suurtele peredele, maal elavatele inimestele. Ja prognoositi, et registreerimistasust tuleb 137 miljonit. Esimese nelja kuuga on tulnud 18. Sealt jääb riigi rahakotist prognoosiga võrreldes jälle tummine selline ligi sadakond miljonit puudu. Michal ja Ligi võivad meile siin käia irvitava näoga rääkimas vastutustundlikust rahandusest, odavast elektri hinnast ja kõigest muust, aga nende ebakompetentsus paistab iga päevaga aina enam välja.

Nüüd, mis puudutab seda katkestamist, siis meie fraktsioonil on hea meel, et see katkestamine tuleb ja seaduseelnõu menetlus mõneks ajaks peatub. Ajad on turbulentsed, iga päev võib tuua üllatusi, võib tuua ka positiivseid üllatusi ja võib-olla selle viie päeva jooksul juhtub midagi sellist põrutavat veel, mis koalitsioonile mõistuse pähe toob. Täna katkestame, aga siis jääbki sahtlisse vedelema see eelnõu. Olgem optimistid!”

Exit mobile version