Uued Uudised

Rain Epler: valitsus alustas uut ringi, kus maksud sõidavad Lätti ja Soomest Eestisse ei sõida

Rain Epler

Riigikogus toimus suurem maksutõusude arutelu, millel sõna võtnud EKRE fraktsiooni saadik Rain Epler märkis, et valitsuse maksuralli aina jätkub.

Rain Epler: “On suurenenud arusaamine sellest, et piirikaubandus on kasvanud ja mitte ei ole vähenenud alkoholi ostmine, vaid on vähenenud alkoholi ostmine Eestist. Nii see ongi ja see teadmine on jõudnud nüüd analüütikute ja prognoosijate teadmisesse.

See on see, mis puudutab alkoholiaktsiisi. Me oleme selle ringi läbi teinud mitte väga ammu ja nüüd me alustame uut ringi, kus me tõstame aktsiise, maksud sõidavad Lätti ja Soomest Eestisse ei sõida. Küllap me jõuame varsti selle ringiga jälle sinna punkti, kus me aktsiisi allapoole korrigeerime.

Kolleeg Laatsil oli õigus, et see eelnõu ei puuduta ainult alkoholiaktsiisi, vaid ka mootorikütust. Ja seesama statistika, mis ütleb, et bensiini kasutavad valdavalt kodumajapidamised, on ka tõsi. Nii et järjekordselt on meil siin eelnõu, millega muudetakse raskemaks Eesti inimeste elu. Eriti raskemaks muudetakse nende inimeste elu, kes elavad suurtest keskustest kaugel ja kelle jaoks auto kasutamine on vältimatu. Tihti peab peres olema kaks autot, et oleks võimalik lapsi sõidutada ja muidu eluks vajaliku logistikaga toime tulla.

See ei pane imestama selle koalitsiooni puhul. Nad on selle tee aktiivselt ette võtnud juba kohe peale seda, kui see Riigikogu koosseis kogunes. Seda jätkatakse. Vahepeal käib siin, olgu infotunnis või mõne muu teemaga peaminister, kes ütleb, et maksuralli on lõppenud. Ja siis me koguneme jälle siia saali ja see ralli läheb edasi.

Ma kutsun üles koalitsioonisaadikuid ka ikkagi neid peaministri sõnu, et lõpetaks maksuralli ära, tõsiselt võtma ja seda rallit ära lõpetama. Aga samas ei looda, et see üleskutse langeb viljakale pinnasele.

Üks asi, mida siin Tanel Kiik ettekandjana veel rääkis, oli see, et neid maksutõuse taas tehakse põhjendusega, et riigi eelarvepositsiooni on vaja parandada, et riigi võlakoormust on vaja vähendada ja defitsiiti vähendada ja nii edasi. Kui me vaatame prognoosi, siis prognoosid näitavad, et ei parane see riigi eelarvepositsioon.

Ja niimoodi retooriliselt võib küsida, et huvitav, millal jõuab kätte see aeg, kui rahanduskomisjonis hakatakse tõsiselt võtma seda, et kui me oleme ka tänase värske OECD majandusprognoosi järgi jätkuvalt Euroopa kõige suurema majanduslangusega riik, siis millal see kohale jõuab, et kui seda majandustegevust pidevalt kägistada ja inimeste ostujõule negatiivset mõju avaldada, siis me võimegi jääda Euroopa kõige kehvema majandusega riigiks.

Nii et loodame, et see teadmine tuleb kiiresti. Veel rohkem tegelikult loodan ma, et see valitsus vahetub võimalikult kiiresti, siis nad ei pea hakkama ümber mõtlema. Siis saavad teised teha.”

Exit mobile version