Uued Uudised

Reformierakond kinnitas presidendikandidaadiks Siim Kallase

Reformierakonna juhatus otsustas kolmapäeval pärast üle kahe tunni kestnud arutelu, et erakonna presidendikandidaat on Reformierakonna auesimees Siim Kallas.

Peaminister Taavi Rõivase sõnul oli toetus Kallasele konsensuslik.

„Reformierakond võttis juba kevadel juhatuse tasemel initsiatiivi ning kutsus parlamendierakondi leidma presidendivalimistel ühisosa, eesmärgiga valida Eestile parim president Riigikogus. See soov on meil endiselt ja meie presidendikandidaat Riigikogus on Siim Kallas,“ ütles Rõivas.

Reformierakonna juhatuse koosolekul olid kohal kõik kolm presidendikandidaadi kandidaati ehk lisaks Kallasele veel ka Urmas Paet ja Marina Kaljurand. Neist viimane oli juba juuli lõpus teatanud, et loobub riigikogus Kallase kasuks kandideerimast, kuid teeb seda meelsasti valijameeste kogus, kui otsustamine peaks sinna jõudma.

„Reformierakonna huvi on mõistagi leida Siim Kallasele toetust ka teiste erakondade hulgast, kuid loomulikult ei saa me seda automaatselt eeldada ja veel vähem nõuda. Meie soov on parim president Eestile,” ütles erakonna esimees. „Juhul kui presidendi valimine Riigikogus ebaõnnestub, siis on Reformierakonnal võimalus valimiskogus toetada Marina Kaljuranda,“ lausus Rõivas.

„Erakonna juhatus koguneb vajadusel enne igat hääletusvooru arutamaks läbirääkimiste tulemusi teiste parlamendierakondadega,“ lisas Rõivas.

Leidmaks Siim Kallasele riigikogus toetust moodustas erakonna juhatus läbirääkimiste delegatsiooni, kuhu lisaks Kallasele kuulub Reformierakonna peasekretär Reimo Nebokat.

Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts ütles kolmapäeval pärast Siim Kallase presidendikandidaadiks kinnitamist Reformierakonna poolt, et presidendi valimine riigikogus pole tõenäoline.

“Praegu ei ole küll teistelt erakondadelt tulnud väga entusiastlikke signaale, et nad sooviksid Kallast toetada, see on puhtalt Reformierakonna enda võimekuse küsimus, et milliseid kokkuleppeid erinevate erakondadega suudetakse saavutada, et see toetus Kallasele tagada,” ütles Saarts BNS-ile. “Tõenäosus saada kahekolmandikulist enamust on üsna väike,” nentis ta. Saartsi sõnul oleks Kallasel tugeva toetuse korral riigikogus hea võimalus saada valituks valimiskogus.

BNS

Exit mobile version