Uued Uudised

Reformierakonna töötakistus abielureferendumi eel oleks töö peatanud terveks aastaks

Põhiseadus komisjon Anti Poolamets, obstruktsioon

Kui praeguse opositsiooni obstruktsiooni puhul heidab valitsuskoalitsioon ette, et see tegevus peatab riigikogu töö. Samal ajal „unustatakse“ see, kui Reformierakond tegi obstruktsiooni abielureferendumi eel ise opositsioonis olles kolm aastat tagasi.

Reformierakonna fraktsiooni poolt 2020. aasta sügisel abielureferendumi otsuse eelnõule esitatud 10 000 muudatusettepaneku läbihääletamisel 10-minutilisi vaheaegu võttes oleks ainuüksi vaheaegadele kulunud 100 000 minutit ehk 1666,66 tundi ehk 69,4 ööpäeva. Sellele oleks lisandunud kutsungite aeg 20 000 minutit ehk 333,33 tundi ehk 13,8 päeva. Sellele oleks omakorda lisandunud hääletuste endi läbiviimise aeg. Kõige selle läbitegemine võtnuks rohkem kui 85 ööpäeva tooraega – koos hääletuste ajaga ilmselt ligemale 100 ööpäeva. Pidades silmas ühelt poolt seda, et reeded, nädalavahetused, iga kuu neljas nädal ja ka suveperiood on istungitevabad, teiselt poolt seda, et suurem osa istungeid vältavad palju vähem kui ööpäeva, oleks kõige selle läbihääletamine väldanud riigikogus (läbiarvutamata hinnangule toetudes) rohkem kui aasta.

EKRE fraktsiooni kuuluv Varro Vooglaid küsis sellele kõigele tuginedes, kuidas selline plaan ei kujuta endast riigikogu töö peatamist ning mis vahet on osutatud reaalsust silmas pidades, kas riigikogu töö peatub ühe või mitme eelnõu suhtes obstruktsiooni tegemise tõttu.

Ja veel. Kui riigikogu juhatus esitas otsuse eelnõu, et riigikogu liikmed ei esitaks põhiseadusevastaseid, solvavaid, meie julgeolekut kahjustavaid ja Eesti mainet kahjustavaid otsuseid, et obstruktsioon ei tohiks minna nii kaugele, et see seiskab riigikogu seadusandliku tegevuse, siis hääletasid Reformierakond, Sotsiaaldemokraatlik erakond Keskerakonna toel selle otsuse maha.

Reformierakond ja sotsid hääletasid järelikult selle poolt, et edaspidi riigikogus esitataksegi põhiseadusevastaseid ettepanekuid, meie julgeolekut kahjustavaid ettepanekuid, ja solvavaid ettepanekuid ning soovi korral seisatatakse ka riigikogu seadusandlik tegevus.

EKRE, erinevalt neist, ei ole iialgi esitanud põhiseadusevastaseid, julgeolekut kahjustavaid ja solvavaid ettepanekuid või esitanud sellises hulgas muudatusettepanekuid, mis lõplikult seiskaks riigikogu seadusandliku tegevuse.

 

Exit mobile version