Hispaania on ilmselgelt unustanud oma ajaloo sajandite tagant, mil islamiusulised Aafrikast Pürenee poolsaart vallutama asusid – nüüd võtavad nad maure kahel käel vastu.
Pärast seda, kui kevadel langes Hispaania konservatiivne Mariano Rajoy valitsus ning asemele astus vasakäärmuslik sotsialistide valitsus Pedro Sánchezi juhtimisel, on see riik võtnud oma kätesse inimkaubanduse Vahemerel.
Hispaaniasse saabuvate paadipõgenike arv on kasvamas ning on muutunud peamiseks sihtriigiks üle Vahemere suunduvatele migrantidele, teatas ÜRO teisipäeval. Sel aastal on üle Vahemere Euroopasse saabunud 50 872 migranti, mida on poole vähem kui eelmisel aastal sama perioodi kohta.
“Kuigi migrantide koguarv on märkimisväärselt vähenenud, siis Hispaania rannikule saabunud migrantide arv on pea kolmekordistunud,” teatas Rahvusvaheline Rändeorganisatsioon (IOM).
“Nagu me oleme juba mitu nädalat prognoosinud, on Hispaaniast saanud kõige aktiivsem marsruut Aafrika migrantidele ja inimestele, kes kasutavad Aafrikat (lähteriigina) Euroopasse,” ütles IOM-i pressiesindaja Joel Millman. “Hispaania möödus Itaaliast “eelmisel nädalavahetusel,” lisas ta.
Alates jaanuarist on Hispaaniasse saabunud kokku 18 061 migranti, võrreldes 6500 inimesega 2017. aasta esimesel poolel. Peaaegu 10 000 migranti saabus juunis.
Itaaliasse on sama perioodi jooksul saabunud kokku 17 827 inimest, võrreldes 93 237 inimesega eelmisel aastal.
Itaalia keelas viimase kuu aja jooksul mitmel migratsiooniaktivistide päästealusel oma sadamates maabumise. Hispaania on võtnud vastu mitu Itaalia poolt merele jäetud päästelaeva.
Euroopa riigid peaksid juba praegu ja aegsasti Hispaania hoiatama, et oma kokkuveetud migrantidega tuleb tal endal hakkama saada, ning pole mõtet neid solidaarsusele rõhudes teistele sokutama hakata.
8. sajandil vallutasid lühikese aja jooksul (711–718) peaaegu kogu Pürenee poolsaare peamiselt berberi moslemid ehk maurid, kes tulid Põhja-Aafrikast. Vaid kolmel väikesel maapiirkonnal (Astuuria, Navarra ja Aragón) Põhja-Hispaanias õnnestus oma vabadus säilitada.
Termin “rekonkista” (hispaania reconquista, ‘tagasivallutus’) on kasutusel, et kirjeldada sajanditepikkust Hispaania kristlike kuningriikide laienemist Pürenee poolsaarel.