Parlamendi EKRE fraktsiooni aseesimees Rene Kokk uuris üleeile Riigikogu infotunnis riigihalduse ministri Jaak Aabi (Keskerakond) käest, miks riik vähendab teenuste kättesaadavust maakonnalinnades..
Politsei- ja piirivalveamet lühendab 11-s Eesti linnas avamisaegu, jäädes kodanike jaoks avatuks vaid kolmel päeval nädalas.
Varasemalt on ka transpordiameti bürood viidud maapiirkondades tõmbekeskustes väiksema lahtiolekuaja peale. Samas on tekkinud neis teeninduskeskustes juba niigi tohutud järjekorrad.
„Kas see on ikkagi paremini hoitud Eesti ja õige käik Eestile, et me selles suunas liigume, kus meil on täna juba kas või ainuüksi järjekorrad eksamiks lubade tegemiseks üle paari kuu?“ küsis Kokk.
Aab vastas, et kuigi on järjekorrad, väheneb niisuguse letiteenuse vajadus pidevalt. „Me oleme ju arendanud e-teenuseid, digiriiki. Mina käisin ka passi ja ID-kaarti hiljuti tegemas. Mul letti ei olnud vaja minna, mul oli vaja foto uuendada.“ Ta lisas, et kui tekivad siiski pikad järjekorrad, siis ta jälgib seda: „Kindlasti võib tekkida teatud hetkel selline moment, et tekivad järjekorrad. Ma ei ole teinud sellist analüüsi, aga ma kindlasti tahan ka siseministrilt küsida.“
Samas tunnistas Aab, et ka tema ei poolda selliste protsentidega kokkuhoiukavade tegemist, aga kokkuhoiukohti tuleb otsida.
„Siseminister on kinnitanud, et inimeste turvatunne, mis puudutab nende tegevpolitseinike või lausa konstaablite tegevust seal maapiirkonnas, kuidagi halvendatud ei saa. Ja täpselt niisamuti Päästeameti komandode reageerimiskiirust vähendada ei kavatse. Kas see täpselt niimoodi läheb, seda ma tähelepanelikult jälgin,“ lausus Aab.
„See, et inimeste turvatunne ei lange, see ei vasta tõele. Tegelikult langeb küll ja päästeamet on ka löögi all,“ vaidles Rene Kokk talle vastu, lisades: „Mis mind väga murelikuks teeb, on see, et nende sulgemistega tahetakse lükata väga kergekäeliselt tegevus inimeste kanda. Me oleme juba kinni pannud laupäevased teenindused, laupäeviti niikuinii enam ei saa. Ma ei tea, mismoodi tööinimene käima peab saama, sest enamik teenuseid on kättesaadavad tööpäevadel.“
Ta rääkis, et kui kogu aeg räägitakse sellest, kuidas me liigume rohelisema Euroopa poole ja keskkonnasäästu poole, siis nüüd paneme need maapiirkonna inimesed sõitma teise linna „Selle asemel, et Eestis 11 inimest hoida palgal edasi, paneb riik kümned, sajad kui mitte tuhanded inimesed sõitma iga päev ringi sõitma ja siis me räägime, et me liigume rohelisema Euroopa poole,“ nentis Kokk.