Viimasel ajal on Eestis märgata seda, et riigikaitse käsi seotakse, võrdsustades seda valdkonda kõigi teistega ka siis, kui vaja oleks eelisarendust või paremaid tegutsemisvõimalusi.
Eriti kurioosne on presidendi katse takistada seaduse tagasilükkamise kaudu kaitseväe teatud jälgimistoiminguid, põhjendades seda kellegi õiguste võimaliku riivega. Pehmemalt öeldes aga võiks kinnitada, et kui Eesti suurim vaenlane peaks tänu meie nõrgale valvsusele suutma meie maa hõivata, siis pole kellelgil enam mingeid õigusi.
Tegelikult peaks riigikaitse olemas eespool ka mingitest roheprobleemidest. Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) juuli lõpus ametisse asunud direktor Kusti Salm märkis usutluses Postimehele tuuleenergia arendajatega peetud vaidlusi kommenteerides, et kindlasti pole kaitsevaldkonna eesmärk takistada roheprotsesse.
“Jumala eest, meie huvides ei ole mingeid roheprotsesse takistada. Meie huvi on, et Eesti majandus kasvaks. Kaitseministeeriumi lahendus on, et tuleb soetada kompensatsiooniradarid. See ei saa tulla kaitse-eelarvest, sest me paneksime sellega piltlikult kinni kaks teise brigaadi pataljoni,” rääkis Salm.
Tema sõnul peab see lahendus olema midagi muud. “Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) eestvedamisel üritatakse praegu leida lahendus, kas on võimalik kvoodiraha radarite hankimiseks kasutada. Meie probleem ei ole tuulepargid, vaid see, et meil kannatab luure eelhoiatus. Need on riigikaitselised riskid, mida me ei saa võtta. Radarid maksavad ju kümneid ja kümneid miljoneid,” rääkis Salm.
Tuulepargid on Eestile vajalikud, seda ei saa eitada. Aga jällegi – kui nende taha takerdub luure eelhoiatus ja kord hakkavad raketid hoiatamata tuuleparkide poole lendama, siis pole roheenergia eelisarendamisest mingit kasu.
Eestis usutakse tõsiselt, et sõda ei jõua kunagi meie õuele ja annaks Jumal, et seda ei juhtukski. Ainult et sõjad algavadki tavaliselt siis, kui neid ei oodata, sest ootamatus on rünnaku eeliseks, ja hoolimatus enda kaitsmise suhtes selle teguriks.
Uued Uudised toetavad tuuleparkide rajajaid, ainult et riigikaitse peaks rohelisest energiast pisut tähtsam olema. Sest kaitsevägi kaitseb ka tuuleparke.