Riigikogu asub täna arutama Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni ettepanekuid immigratsiooni piiramiseks.
EKRE fraktsiooni liikme Jaak Valge sõnul on seadusemuudatuste eesmärk vältida Eesti kujunemist odava tööjõu sissevoolu maaks ning peatada ülikoolide muutumine nn migratsioonipumbaks.
„Isegi kui jätta arvestusest välja Ukraina põgenikud, ohustab viimastel aastatel kujunenud massiimmigratsioon meie rahvusriiki, meie majanduslikku edenemist ja meie sotsiaalsüsteemi,“ ütles Valge.
„Välispäritolu isikute suhtarv on Eestis üks Euroopa kõige kõrgemaid, üle veerandi elanikkonnast. Oleme Luksemburgi järel teisel kohal. Seejuures on alates 2017. aastast on sisseränne ja migratsioonisaldo Eestisse järsult suurenenud. Viimase viie aastaga on uusi püsielanikke saabunud poole Narva linna jagu. See pole mitte midagi muud kui massiimmigratsioon. Ja siin pole arvestatud Ukraina põgenikke, keda on omakorda Eestisse praegu jäänud vähemalt ühe Narva linna jagu. Samuti on eestlaste osakaal langenud. Rahvaloenduste kohaselt moodustasid eestlased Eesti rahvastikust 2011. aastal 69,8% ja 2021. aastal 69,1%.“
Valge sõnul on Eestis erakordselt keeruline lõimumisprobleem, mille leevenemist pole loota, kui juurde saabub üha rohkem ja rohkem umbkeelseid immigrante.
„Massiimmigratsiooni jätkumise korral muutuvad lõimumisalased jõupingutused mõttetuteks ning eestikeelsele haridusele üleminekust eesti keele oskuse paranemist loota pole põhjust, sest umbkeelseid tuleb eesti keele selgekssaanutest rohkem juurde,“ ütles Valge.
Valge sõnul pärsib odavtööjõu kättesaadavus majanduse uuendamist ja tööviljakuse tõusu.
„Eestis on augusti lõpu seisuga 48 000 töötut ja 6500 vaba töökohta ehk seitse töötut ühe töökoha kohta. Välismaine odavtööjõud surub alla palgakasvu ja ajab meie inimesi mujale kõrgemapalgalisemale tööle. Kui meie tööviljakus tõuseks uuenduste elluviimise tagajärjel euroliidu keskmisele tasemele, saaksime juurde justkui 150 000 uut töötajat. Odavtööjõud aga pidurdab uuendusi.“