Kaja Kallase valitsuse käpardlike ministrite umbusaldamine opositsiooni poolt ei lähe tavaliselt läbi, sest enamuskoalitsiooni kaitseb omi soss-seppi igal juhul, kuid iga umbusaldusavaldus annab märku sellest, et tegu on ebakompetentsete inimestega valel ametikohal.
Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo umbusaldamine ei läinud esmaspäeval Riigikogus läbi. Umbusaldamise poolt oli 23 saadikut, vastu oli 53, kirjutab BNS.
Riisalole esitasud umbusaldusavalduse Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioonid. 22 riigikogu liikme hinnangul ei ole Riislao suutnud toime tulla majanduslanguse pidurdamisega ning kelle otsuste seos Eesti 200 sponsoritega nagu Bolt heidavad negatiivset varju kogu valdkonna juhtimise aususele.
“Eesti on olnud kolmandat aastat majanduslanguses ning kukkumine on olnud Euroopa Liidu sügavaim. Eesti eksport langes möödunud aastal viiendiku võrra, see tendents ei ole veel peatunud. Käesoleval aastal on Eesti ainus Balti riik, kus majandus ei kasva, kuid kasvavad hinnad,” kirjutasid umbusaldajad avalduses. “Koosmõjus väga kiire hinnatõusuga kaotame oluliselt riigi konkurentsivõimes, majanduskeskkond on ettevõtjate jaoks muutunud negatiivseks ja prognoosimatuks. Kahjuks süvendab valitsuse hetkeline tegevus olukorda veelgi ning ebaõnnestumine majanduspoliitika peegeldub ka riigieelarve seisus.”
Umbusaldajad leiavad, et Riisalo on teinud presentatsiooni Eesti majanduskasvu plaanide kohta, kuid ei ole teinud ühtegi sammu, mis selle majanduskasvu plaani toetaks. “Valitsus plaanib sadade miljonite ulatuses kärpeid ning samal ajal ka uusi makse, kuid nende tegevusel puudub mõjude analüüs. Riigi majanduspoliitika, mille eest vastutab minister Tiit Riisalo, ei põhine majandusteaduslikul lahenemisel, selle asemel toimub vaid poliitiline reageerimine üksikutele olukordadele. Hinnatõusu, majanduslanguse, ettevõtete sulgemise ning koondamiste perioodil on minister teatanud töötutoetuste kaotamisest,” kirjutasid umbusaldajad.
Minister Tiit Riisalo haldusalas on umbusaldajate arvates veel arvukalt probleeme. “Tema ametiajal on toimunud Eesti tõsiseimad andmelekked, nende hulgas geenitestid ning hiiglaslik Apotheka andmevargus. Minister tõi riigile üle 800 000 eurost kahju, kui otsustas lõpetada koostöö Ukrainaga riikliku mobiilirakenduse mRiik arendamisel, et sama protsessiga uuesti alustada. Neid asjaolusid arvesse võttes on raske usaldada m-valimiste arendamist minister Tiit Riisalo juhtimisel. Ministri poolt lubatud personaalse riigi arendamise asemel, mis säästaks raha, päästaks elusid ja tõstaks Eesti digiriigi mainet, on toimunud vaid pika plaani koostamine koostöös Eesti 200 sponsoritega,” väitsid umbusaldajad.
Umbusaldajad leiavad, et majandus- ja infotehnoloogiaminister peab võtma vastutuse oma valdkondades aset leidnud raskete juhtimisvigade ning läbikukkumiste eest. “Seni on minister vastutuse võtmise asemel esitanud üksnes õigustusi. Minister peab pakkuma probleemidele toimivaid lahendusi, ent ta on osutunud takistuseks nende leidmisel. Umbusaldusavaldusega anname võimaluse koalitsioonierakondadele määrata ametisse uus minister, kes suudaks tekkinud kriisid lahendada,” märkisid EKRE ja Keskerakonna saadikud.
EKRE saadik Anti Poolamets ütles ka esmaspäeval Riigikogus: “Me oleme ikkagi hädas sellega, et meie majandus ei taha kuidagi jalgu alla saada – püsib paigal või langeb. Me vaatame ekspordinumbreid, te küll sõidate edasi-tagasi, justkui teeksite tööd, aga eksport langeb: 16% langust kuude lõikes, isegi 20% langust. Ikkagi, me ei saa midagi käima. Te võite sellest tuleviku digiriigist rääkida, aga meil on vaja ka lähimal ajal jalad alla saada. Langus olnud kolm aastat kestnud ja see peaks olema majandusinimesele väga häiriv info. Ma tahaksin teie häid retsepte, kiireid retsepte, mitte seda tulevikuriiki. Kuidas me saame majanduse kasvama juba sellel aastal, järgmisel aastal? Kuidas me sellest august välja tuleme? Kas need maksutõusud mitte ei süvenda meie praegust langus?”
Uued Uudised