Kui koalitsioon otsustas riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel leida kokkuhoiukohti, vähendades muu hulgas idapiiri väljaehitamise maksumust, tehti siin-seal jälle seakisa. Kas pärast riigikontrolöri raportit hoitakse mokk maas?
Nimelt teatas riigikontrolör Janar Holm Riigikogule koostatud ülevaateraportis, et idapiir on justkui õpikunäide olukorra kohta, kus osaliselt või täielikult on realiseerunud kõik ohumärgid, mida suurprojektide juhtimisel tuleks tähele panna.
Riigikontrolör toob raportis välja, et idapiiri väljaehitamise lahendus tuleks avada aruteluks ja analüüsida, kas tulemust oleks võimalik saavutada ka väiksema kuluga.
Koalitsioon plaanib kuni 320 miljoni euroni küündivat piiriehituse eelarvet vähendada peamiselt kallite tehnoloogiliste lahenduste arvelt. Samuti kaalub valitsus piiriäärsete maade väljaostmise asemel hakata neid kohustuslikus korras piiri valvamise eesmärgil kasutama, tasudes maaomanikele mingil määral kompensatsiooni.
Rahandusminister Martin Helme sõnul ongi idapiiri võimalik märksa odavamalt ehitada, kuid see praegu plaanis on. “Alates sellest, et meil on suured tohutud drooniplaanid, kaameraplaanid, elektrifitseerimisplaanid, suur Hiina müür välja ehitada – (seda) on võimalik teha kordades, kordades odavamalt,” märkis Helme. Ta ütles, et “piir tuleb soodsamalt teha, ilma tulede ja viledeta” ning et “on ratsionaalsemaid lahendusi”.
Ka Holmi koostatud raport nõustus Helmega ja märkis, et piiriehitus on läinud plaanitust kallimaks – kui 2015. aasta veebruaris arvestas valitsus piiritaristu umbes 71 miljoni euro suuruse hinnaga, siis eelmisel aastal selgus, et see maksab neli korda rohkem.
Idapiiri korrastamiseks andis tõuke Eston Kohvri röövimine 2014. aastal, mille tõttu jõudsid avalikkuse ette pildid kohati väga mannetus olukorras olevast idapiirist. Lisavõimenduse andsid riigikontrolöri hinnangul toona lähenenud Riigikogu valimised ning ka piirikontrolli eest vastutajate tajumine, et avanenud on võimaluste aken ning seda sooviti pikaajalise probleemi lahendamiseks ära kasutada.
“Kiirustamise tõttu ei olnud siseministeeriumil ega politsei- ja piirivalveametil objektiivselt võimalik põhjalikult läbi mõelda, millist piiritaristut Eesti idapiiril vajab, ega analüüsida alternatiive ja nende maksumust,” tõdes Holm.
Endine peaminister Taavi Rõivas (Reformierakond) on muidugi oma arvamust avaldanud, mille kohaselt on idapiiri ehitusraha kärpimine kokkuhoid Eesti turvalisuse ja julgeoleku arvelt ning suur rumalus. Kui ta seni vaidles vastu valitsusele, siis Holmi raporti järel ka riigikontrolörile.