Euroopa Komisjon kinnitas niinimetatud õiglase ülemineku territoriaalse kava, mille alusel saab Eesti Euroopa Liidu eelarvest 354 miljonit eurot põlevkivi kasutamise lõpetamiseks energiatootmises Ida-Virumaal. Kusjuures praeguses energiakriisis on just põlevkivi see allikas, mida me ise kasutada saame ja mis on sisuliselt meie energiajulgeoleku tagatis.
Alles hiljuti plaaniti Brüsselis alustada toetusraha jagamist, et kaminad ja ahjud Eesti majapidamisest välja lõhkuda. EKRE tegi siis kõvasti lärmi ja tänaseks on see absurdne plaan unustatud, meenutab riigikogu liige Siim Pohlak. Pohlak: „Hullumeelsus aga jätkub ja nüüd on küpsenud veelgi pöörasem kava, millega minnakse meie peamise energiajulgeoleku ja stabiilse elektrivarustatuse allika, ehk põlevkivielektri kallale.“
Ta räägib, et ajal mil mitmed Euroopa suurriigid plaanivad lõpetada või piirata oma elektrijaamade toodangu välismaale müümist, on tegemist kuritahtliku kavaga, mis ei tohi teoks saada. „Eestis peab olema kogu riigi jaoks vajalik elektrivõimsus tagatud koos reserviga ja mingist jaamade sulgemisest ei saa juttugi olla,“ lausub Pohlak.
EKRER saadik Helle-Moonika Helme lisab, et selle rahaga kaasneb kohustus hävitada meie oma põlevkivienergeetika, mis tagaks meile selles järjest segasemaks muutuvas maailmas iseseisva energeetilise tugivõrgustiku nii majandusele kui elanikkonnale.
„Kuritegelik on seda raha vastu võtta ja rääkida mingist õiglasest üleminekust. Üleminekust kuhu? Sõltlaseks, kalliks ja vaeseks maaks, kust rahvas põgeneb. Juudaseeklite eest hävitab see valitsus meie Eestit!“ ütles Helme.
EKRE poliitik Heino Märks ironiseerib, et kingime ära nelja miljardilise käibega tööstuse peenraha eest. „Konkistadoorid rõõmustavad kui lollid me oleme ja ehivad Kaja Kallase pead tänutaheks paari uhke kukesulega,“ lausus Märks.
Nimetatud Brüsseli kava sisaldab investeeringuid rohelise energia tootmisse ning toetusi saastavalt energeetikalt ülemineku sotsiaalse mõju leevendamiseks.
“See on võimalus majanduse ümber korraldamiseks jätkusuutlikumatel alustel, uute investeeringute soodustamiseks ning ettevõtete konkurentsivõimete tõstmiseks,” ütles peaminister Kaja Kallas kava väljakuulutamise järgsel pressikonverentsil.
Eesti on seadnud eesmärgiks lõpetada põlevkivist elektri tootmine 2035. aastaks, lõpetada järk-järgult põlevkivi kasutamine energiatootmises 2040. aastaks ja saavutada 2050. aastaks kliimaneutraalsus.
Kava kohaselt antakse ümberõpet umbes 11 000 Ida-Virumaal peamiselt põlevkivitööstuses tegutsevale töötajale ja pakutakse neile võimalusi minna tööle uutesse, keskkonnasäästlikult tegutsevatesse ettevõtetesse.