Kolmapäevases Riigikogu infotunnis juhtis EKRE saadik Siim Pohlak peaminister Kaja Kallase tähelepanu sellele, et absoluutsesse vaesusesse on üha enam langemas kolme ja enama lapsega pered, kellelt valitsus võttis osa raha ära. Valitsusjuht leidis vastustes, et riigis on kõik kõige paremas korras.
Siim Pohlak küsis: “Mõned päevad tagasi välja värske statistika välja: 2022. aastal oli kõige suuremasse absoluutse vaesuse riski langenud seltskond kolme ja enama lapsega pered. Ja lisaks, kui vaadata värsket statistikat töötuse ja töökohtade kaotamise osas, võrreldes eelmise aastaga on 15 000 töökohta kadunud Eestis, 15 000 töötut on juurde tulnud. Ma näen küll, et peaminister raputab pead, aga see statistika tuli must valgel. Võite ise kontrollida, kui tahate. Võib-olla võite ka väita, et meedia valetab, aga see number oli 14 000 midagi, mis tähendab seda, et selline arv töökohti on juba kadunud.
Ja teie, kui vaadata teie valitsuse otsuseid, siis te esiteks võtate just nimelt kolme lapsega peredelt toetust vähemaks, kuigi selgelt numbrid näitavad, et kolme ja enama lapsega pered on kõige suuremas absoluutse vaesuse riskis, ja seda ei ole võimalik ümber lükata, selge statistika on selle kohta. Ning samamoodi teete ettevõtluse elu keerulisemaks: läbi maksutõusude vähendate tegelikult sisetarbimist, inimeste ostujõudu, mis viib omakorda langusspiraali meie majanduse. Kui praegu juba kaotatakse kümneid tuhandeid töökohti, inimesi koondatakse, inimesed jäävad töötuks, siis ettevõtjal on töötajate vallandamine ikkagi nii-öelda viimane aste enne pankrotti üldjuhul. Selle numbri pealt vaadates mulle tundub küll selgelt, et ettevõtluses on olukord minemas palju halvemaks. Mulle tundub, et need otsused on väga lühinägelikud.
Ma küsin: kas teil pole andmeid selle kohta näiteks, et kolme ja enama lapsega pered on langenud 2022. aastal erakordselt suurde absoluutse vaesuse riski? Kas teil puuduvad andmed selle kohta? Ja samamoodi inimeste töökohtade kaotus. Kas teil pole seda infot ja te teete otsuseid sellepärast mööda või valitsete seotud silmadega? Või on need lihtsalt mingisugused prioriteedid, et tähtis on ikkagi enam kui 2000 teenivate inimeste jaoks maksuküüru kaotamine? On see prioriteetide küsimus? Ma tahaks teada, miks te ei arvesta reaalse olukorraga riigis, vaid teete lühinägelikke otsuseid.”
Kaja Kallas ütles oma vastuses, et tema numbrid olevat hoopis teised ja näitavat, et töökohti tuleb juurde ja vaesus olevat väiksem kui “teie valitsuse ajal”. Seepeale küsis Siim Pohlak uuesti:
“Hea peaminister! Tundub, et siin on väga keeruline vaielda. Esiteks minul on absoluutselt teised numbrid, mis näitavad, et aastataguse ajaga võrreldes on 15 000 töötut rohkem. Aga üldiselt ma näen ikkagi nagu seda põhimõttelist lähenemise erinevust, et teie näete, et probleemi ei ole, kirjeldate, et kõik on kõige paremas korras, majandusel läheb väga hästi. Tundub, et just nagu oletegi teises paralleelreaalsuses. Ja samal ajal, kui vaadata ka teie erakonna toetusreitingut, et mida Eesti rahvas tegelikult sellest kõigest arvab, mida te räägite, siis see ju sööstab kivina allapoole. Ja lihtsalt kui vaadata ka teie erakonna kongressi valimistulemusi, siis maksutõusudega kuulsaks saanud härra Mart Võrklaev jäi erakonna juhatusest välja.
Kui te Eesti rahvast ei kuula, kas te siis kuulate vähemalt oma erakonna liikmeid, kes ka selgelt andnud sõnumi teie erakonna üldkoosolekule? Teie toetus oli tegelikult väga nõrk ja näiteks rahandusminister, kes makse tõstab, jäi üldse juhatusest välja. Need on olulised märgid. Kui te Eesti rahvast ei kuula, miks te siis vähemalt oma erakonnakaaslasi ei kuula või märke ei loe, mis sealt tulevad? Nii et mina selles mõttes ütlen lõpetuseks veel kord, et ma näen siin täiesti fundamentaalselt erinevat lähenemist. Teie ütlete, et probleeme ei ole ja järelikult pole neid vaja ka lahendada. Mina näen, et Eesti majanduses ja ka lastega peredel on probleemid, ja nendega oleks vaja tegeleda. Need ongi põhimõtteliselt erinevad lähenemised ja ma saan aru, et teie lihtsalt ei mõistagi seda olukorda. Ja mulle tundubki, et sellisel juhul on tegemist sellise seotud silmadega valitsemisega, nagu pimesikumäng enam-vähem.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid