Uued Uudised

Siim Pohlak: mina sooviks kogu sellesse kliimateemasse küll oluliselt rohkem tervet mõistust

MEELEAVALDUS Elektri hind alla. Siim Pohlak

Neljapäevasel kliimaarutelul Riigikogus ütles EKRE saadik Siim Pohlak, et kliimateemas on liiga palju hirmutamist ja paanikat ning liiga vähe konkreetseid fakte.

“Head rahva teenrid! Oli pikk päev, aga mida me siit ei kuulnud, hoolimata korduvatele küsimustele, on tegelikult numbriliselt välja toodud inimtegevuse osa ja mõju siis kasvuhooneefekti juures, CO2-ga seoses. Nendest numbritest kahjuks ei soovitud rääkida, ei antud meile konkreetseid vastuseid.

Küll aga kuulsime hirmutamist, paanikat, faktide kontekstist välja kiskumist. Kui me räägime kas või loodusnähtustest, ilmastikunähtustest, millele siin üks ettekandja viitas, et justkui oleks midagi enneolematut, suured raheterad või üleujutused. Vaatasin huvi pärast, et DIGAR‑i andmebaasis viimase 100 aasta Eesti ajaleheartiklite sisust otsisin nendesamade hiidrahe kohta.

1920‑ndatel on suured pealkirjad “Lõuna-Eestis sadas kanamunasuuruseid raheterasid”. 30-ndatel samamoodi hiidrahe, üleujutused, samuti 50-ndatel, 70-ndatel. Nii et see ilmastikuga hirmutamine, see on naeruväärne ja täiesti kohatu. Ja faktid kõnelevad, et neid ilmastikunähtusi on olnud sada aastat tagasi, on ka täna, ja see on täiesti tavaline, siin ei ole mingit põhjust paanikaks.

Ja kui mõelda Eesti peale, siis Eestis toimuva mõju, isegi kui te väidate, et inimene mõjutab oma tegevusega kliimat, siis Eesti ja Eestis toimuva majandustegevuse mõju on olematu. Täiesti olematu! Aga samal ajal selle kliimapaanika mõju meie majandusele, regulatsioonide ja piirangute mõju meie majandusele on üüratu.

Samamoodi, nagu kahju laste ja noorte inimeste vaimsele tervisele, kes võib-olla ei tule selle peale, et vaadata järjekordse uudise peale, et on metsatulekahju või on suured raheterad, et see on kõik kliimasoojenemise tõttu, et nad ei kontrolli, kas seda on ka varem olnud, sada aastat tagasi, ja nad hakkavadki päriselt muretsema ja õpetajad räägivadki, et noored on koolides ärevil, väga-väga mures, kuni sinnamaani välja, et võib-olla emotsionaalsemad nendest ütlevadki, et nad ei tahagi siin maailmas enam elada.

Kuhu te viite seda asja? See on täiesti üle võlli ja mina sooviks küll oluliselt rohkem tervet mõistust kogu selles kliimateemas. Kliima on kogu aeg muutunud, nagu täna küsimustest tuli korduvalt välja, ilmastikunähtused – kogu aeg on olnud ekstreemset ilma. Kogu aeg on olnud, ei ole mitte midagi enneolematut või uut. Nii et palun rohkem tervet mõistust ja rahulikku meelt kogu selle kliimateema käsitlemisel.”

Exit mobile version