Vabaühenduste päästelaev Aquarius, mida on varemgi Itaalia sadamatest tõrjutud, sai oma ebaseaduslikule tegevusele väärilise vastulöögi — tal ei lubata Aafrika rannikult korjatud lasti Euroopas maha panna.
Malta ja Itaalia võimud keeldusid pühapäeval vastastikku avamast sadamaid prantslaste omaalgatuslikule päästelaevale Aquarius, mille pardal on 629 sisserändajat, vahendab ERR.
Aquarius asub viimastel andmetel Malta ja Sitsiilia vahel. Itaalia siseminister Matteo Salvini ja piirivalve eest vastutav minister Danilo Toninelli nõudsid, et Malta võtaks migrandid vastu.
“Tänasest ütleb Itaalia inimeste kaubandusele ei!” teatas Salvini. “Meie eesmärk on tagada Aafrika noortele rahulik elu Aafrikas ja meie lastele Itaalias.”
Malta võimud on vastanud, et käituvad täpselt oma rahvusvahelisi kohustusi järgides. “Selle tõttu Malta ei lase ka alust oma sadamatesse,” seisab valitsuse teadaandes.
Malta valitsuse eestkõneleja ütles uudisteagentuurile AFP, et kuna sisserändajad võeti peale Liibüa rannikuvetest ja operatsiooni koordineeriti Roomast, siis pole Malta võimudel selles osas mingeid kohustusi.
Vabaühendusi ja inimõigusorganisatsioone on juba ammu süüdistatud inimkaubandusele kaasaaitamises. Ka seesama Aquarius on immigrante üles korjanud otse Liibüa rannavalve nina alt, takistades neid põgenikke Aafrikasse tagasi viimast. Selliste “päästjate” tõttu panevadki inimkaubitsejad merekõlbmatud alused inimesi puupüsti täis, sest nad teavad, et päästelaevad need üles korjavad. Väidetavalt toimub inimkaubitsejate ja vabaühenduste vahel pidev infovahetus.
Rändekriisi lahendamise üks osa on vabaühenduste tegevuse või vähemalt neile sadamatesse sisenemise keelamine Vahemerel, sest nn humanitaartöötajate tegevus täidab inimkaubitsejate rahakukrut ja seab ka mere ületajad suurde ohtu — alati ju ei jõuta hädas olijatele appi.
Samas teeb Liibüa piirivalve tänuväärset tööd: nende rannavalve pidas pühapäeval Vahemerel kinni 180 migranti. Migrantide laev, mille pardal oli teiste seas 31 naist ja 12 last, peeti kinni Liibüa läänerannikul Khomsi linna lähedal. Laupäeval teatas Liibüa rannavalve, et pidas kinni kaks paati enam kui 150 migrandiga.
ÜRO Pagulasamet kutsus Itaalia ja Malta valitsust “lubama viivitamatult maale sadu inimesi, kes on alates laupäevast päästelaeva Aquarius pardal Vahemerel. Ameti teatel hakkavad laeval viibival 629 inimesel varud otsa lõppema.
Täiendatud! Hispaania teatas esmaspäeval, et võtab vastu Vahemerel liikuva päästelaeva koos immigrantidega. Ehk siis otsustas sotsialistliku valitsuse saanud Madrid liituda inimkaubandusega.