Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soome plaanib ISISe liikmete lapsed tagasi tuua

-
18.12.2019

Soomes on pärast peaministrivahetust tõusnud taas esiplaanile Kirde-Süürias asuvas al-Holi põgenikelaagris viibivate Soome kodanike olukord. Sotsiaaldemokraadist peaminister Sanna Marin esitas esmaspäeva õhtul valitsuse seisukoha, koalitsioonierakonnad aga said sellest erinevalt aru.

Soome valitsus avaldas esmaspäeva õhtul kümnest punktist koosneva kavatsusteplaani, mis puudutab Süürias Al-Holi laagris viibivaid Soome kodanikest lapsi ja nende emasid.

Peaminister Sanna Marini plaani peamiseks ideeks on see, et valitsuse eesmärgiks on tuua Soome kodanikest lapsed kodumaale nii kiiresti kui võimalik. Täiskasvanute aitamiseks mingeid kohustusi ei ole ning ametnikud hindavad iga täisealise kodaniku kodumaale toomist juhtumipõhiselt, vahendas YLE.

Opositsioon pole aga valitsuse seisukohaga jätkuvalt rahul, sest äsja avaldatud plaanist ei selgu lõplikult, kas laste emad tuuakse ikkagi Soome tagasi või mitte ehk vastutuse selles küsimuses on valitsusparteid pannud endiselt ametnike õlgadele.

Samuti toovad opositsioonisaadikud Koonderakonnast, Põlissoomlaste parteist ja Kristlike Demokraatide seast esile seda, et kui esialgsed plaanid poleks avalikkuse ette lekkinud, oleks nii lapsed kui ka ISIS-e territooriumile rännanud täiskasvanud emad tõenäoliselt praeguseks juba kõik Soome toodud. Samuti olevat valitsus tulnud ametliku plaaniga välja alles opositsiooni surve tõttu.

Soome avalikkuses on saanud viimasel ajal palju vastukaja väidetav plaan tuua kodumaale Põhja-Süürias asuvas laagris viibivad Soome kodanikest naised ja lapsed. Tegemist on suures osas äärmusrühmituse ISIS ridades võitlejaks olnute pereliikmetega. Plaani toimumise ja ajakava asjus on endiselt palju segadust, mis on omakorda toonud kaasa ka terava poliitilise debati. Opositsioon ja ka president Niinistö ise on nõudnud praeguselt Soome valitsuselt juhtumi teemal selget, poliitilist otsust.
Kuigi Al-Holi laagris viibib hetkel tuhandeid inimesi, on Soome kodanikke seal umbes 40 – kümmekond naist ja umbes 30 last, nende seas ka paar orbu. Nende naasmine Soome on keeruline küsimus, sest Soome kaitsepolitsei Supo peab naisi ja mingil määral ka lapsi võimalikuks terroristliku seoste tõttu julgeolekuohuks. Samas on tegu endiselt Soome kodanikega, kelle aitamist ja kaitsmist nõuavad nii riiklikud seadused kui ka rahvusvahelised lepped. Seda asjaolu on oma kommentaaris rõhutanud ka õiguskantsler Tuomas Pöysti, kelle sõnul on eriti oluliseks teemaks just laste õigused.

Opositsiooniline Põlissoomlaste partei on teatanud usalduse kaotamisest Soome välisministri Pekka Haavisto vastu. Põlissoomlaste avaldust toetab ka teine suur opositsioonipartei, Koonderakond, vahendas “Aktuaalne kaamera”.