Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suurbritanniat orjastada püüdev EL unustab, et ta on vaid üks pool läbirääkimiste laua taga

-
09.10.2019
Hüvasti, EL, ütleb protestija müts!
© Reuters/Scanpix

Möödunud nädalal esitas Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson Euroopa Liidule uue Brexiti leppe plaani, mille on nüüd põhimõtteliselt lükanud tagasi nii Saksamaa kantsler Angela Merkel kui ka Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk. Kuid Brüssel sellega võis teha väga põhjapaneva valearvestuse, kirjutab Tom Harwood The Telegraphis.

EL-i maskid langesid taas, kui Angela Merkel teatas telefonivestluses Johnsoniga, et EL ei kavatse nõustuda ühegi leppega, mis ei jäta Ühendkuningriiki EL-i regulatsioonide juurde ja et EL ei nõustu Põhja-Iirimaa lahkumisega tolliliidust. Üha selgemaks saab tõsiasi, et Brüssel ei nõustu iial millegi muuga, kui Ühendkuningriigi kuuleka allumisega liidule. Johnsonil ja valitsusel on tuline õigus mitte taanduda.

Merkel leiab, et EL-il on õigus vetostada Ühendkuningriigi tolliliidust lahkumise otsus, ent ükskõik millise Ühendkuningriigi valitsuse jaoks oleks puhas hullumeelsus lubada maksumäärade ja kaubanduspoliitika kontrolli väljastpoolt, nii nagu seda nõuab EL.

Täiesti selgelt usub EL, toetatuna Briti alamkoja dissidentidest ning meediast, et nad võivad käituda kogu Brexiti protsessis kohtunike, vandekohtunike ja timukatena, kuid paraku on nad on unustanud, et on vaid üheks pooleks läbirääkimiste laua taga. Nad usuvad, et võimsad EL-i pooldajad Ühendkuningriigis jäävad alati nende seljatagust kaitsma, et Brexitit on võimalik võita. Kuid nad eksivad rängalt.

Mandri-Euroopa järeleandmatus muudab leppeta lahkumise üha tõenäolisemaks. Briti avalikkus on näinud, kui mõistlikult talitas valitsus uue leppe ettepanekute puhul ja kui põikpäiselt ning poliitiliselt on käitunud EL.

Brüsseli pooldajad Ühendkuningriigis korrutavad pidevalt, et leppeta lahkumine ei saa tuua Ühendkuningriigile kaasa mingeid võimalusi ning et seda ei saa kasutada EL-iga läbirääkimiste mõjutamiseks. Skeptikud eksivad. Leppeta lahkumine on hea mõjutusvahend just nendesamade võimaluste tõttu. Võimalus alandada tollitariife ja võimalus eemalduda EL-i regulatsioonidest. Võimalus olla taas vabalt konkurentsivõimeline. Selline vaba ja avatud turg vastanduks positiivselt EL-i piirangutele tehnoloogiaettevõtetele ja arutluse all olevale uuele ühtsele maksusüsteemile.

EL paistab arvavat, et Ühendkuningriigi parlamentaarne kriis kestab igavesti. Nad puhkavad omaenda loorberitel ja ujuvad omaenda petlikust eduuimas. Üldvalimised Ühendkuningriigis tulevad ja siis on valijatel lõpuks võimalik näidata koht kätte neile kodustele poliitikutele ja parteidele, kes on üritanud oma riiki maha parseldada. Ning EL-ile ei pruugi brittide otsus sugugi meeldida.

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer