PortoRollo valitsuses pole kõik sugugi nii roosiline, nagu peaminister Kaja Kallas on võimuaastapäeval rääkis, sest kuna kumbki osapool kisub omas suunas, on vastuolud mitmetes tegevustes silmnähtavad.
Tallinna Halduskohus rahuldas esmaspäeval lapsevanemate esitatud kaebused distantsõppele suunamise osas ning tuvastas nelja kooli direktorite käskkirjade õigusvastasuse. Samuti keelas kohus distantsõppe edasise rakendamise, kui muid meetmeid ning distantsõppe tagajärgi ei ole korrektselt kaalutud.
Halduskohus kinnitas seda, mida haridus- ja teadusministeerium olevat väidetavalt alati rõhutanud: kontaktõpe on põhihariduse regulatsiooni arvestades esmane ja põhiline õppeviis, distantsõpe võib tekitada õpilünkasid ning olla kahjulik vaimsele tervisele.
Halduskohtu otsus kinnitab ministeeriumi sõnul, et viiruse leviku takistamise eesmärgil kooli distantsile suunamine peab olema kaalutletud otsus, mis on põhjendatud ja kooskõlastatud terviseametiga, vahendab BNS.
“Loodud on õiguslik selgus ning kinnitust on saanud põhimõtted, millest on ministeerium kogu pandeemia vältel lähtunud. Oleme rõhutanud, et lisaks terviseameti poolt antavale nakkuse leviku hinnangule on oluline silmas pidada laste õigust haridusele ning on hea meel, et ka kohus tõi oma otsuses selle välja,” ütles haridusminister Liina Kersna.
Paraku on just sotsiaalministeeriumi ja Tanel Kiige alluvuses olev terviseamet lapsi distantsõppele suunanud, sest nagu ütleb ka BNS-i uudis: mitmed koolid üle Eesti on olnud ajutiselt distantsõppel just terviseameti soovitusel, mis on laialdase viiruse leviku tingimustes ka igati põhjendatud, kuid distantsile tuleb minna võimalikult lühikeseks ajaks ning konkreetse kooli ja klassi põhiselt.
Kogu loost koorub välja ilmne vastuolu: haridusministeerium olevat Kersna sõnutsi kogu aeg kontaktõpet eelistanud, sest distantsõpe mõjub vaimsele tervisele halvasti. Ometigi suunati lapsed terviseameti soovitusel distantsõppele, mida Tallinna Halduskohus peab direktorite käskkirjades valeks ning ta lausa keelab distantsõppe edasise rakendamise, kui muid meetmeid ning distantsõppe tagajärgi ei ole korrektselt kaalutud.
Minister Kersna jutt mõjub seega kui kõigi osapoolte valede otsuste õigustamine, samas vihjatakse ikkagi, et haridussüsteem suunas lapsed kahjulikule distantsõppele Kiige terviseameti soovitusel. Kõik tegid kõike justkui õigesti, aga asi jõudis ikkagi kohtusse.