On arusaadav, et e-valimised on inimestele mugavad – tass kohvi lauale, ID-kaart arvutisse ja valimiste kodulehele. Eriti veel kui päris valimiste päeval jääb valimisjaoskond kodust kaugele.
Aga isegi kui mitte arvestada päris suure osa inimeste umbusku nende suhtes ja eeldada, et hääli ei kandita, töötas see süsteem tänavu ligadi-logadi.
E-valimiste avapäeval oli hääletamise alguses ette jäänud leht, mis teatas, et käib testimine. Siis tuli kurikuulus tõlkeskandaal, kus nimesid tõlgiti Bing-stiilis, Silverist sai näiteks Hõbe. Järgmise probleemi võttis kokku Delfi pealkirjaga “Paras kaos”: “Valimiste infosüsteemi pääsemisega oli umbes 40 minuti jooksul probleeme üle Eesti. Tõrked tekitas RIA poolt turvakaalutlustel seatud piirang.”
Kuigi kõigile neile apsudele leiti kohe selgitus, näitab toimuv, et tegelikkuses on e-valimiste sujuvusega asi käest ära. Lisaks on palju küsitavusi, mis ilmselt valimiskomisjonide ette ei jõuagi.
Uutele Uudistele saabub postitusi, mis teatavad probleemidest.
“Lihtsalt infoks, et me oleme ema Windows-arvutiga üritanud nelja päeva jooksul e-valida, kuid iga katse tulemuseks on mingi error (vt manust, eile telefoniga tehtud). Kuna peale teist koroonasüsti emal jalad jubedalt valutavad ja sellega seoses on käimisega raskusi, siis arvas ta, et sellel korral jääbki valimata.”
“Kasutan Panda Dome viirusetõrjet juba aastaid 3 ja rohkem. Seni on ta mind eeskujulikult turvanud. Palun pöörata tähelepanu lisatud pildile all paremal nurgas kus vastav info e-valimiste “rakenduse” kohta. Ei tekita just usaldusväärsust.” (1 item neutralized, 1 kirje neutraliseeritud – toim.)
“Ma eriti ei soovi minna valimisjaoskonda valima ning otsustasin see kord valida elektroonselt. Tegin oma valiku ära, kõik sujus ilusasti. Väga turvaline, ID kaart ja pin koodid ja isegi app, millega saab oma häält kontrollida. Kontrollisin, kõik korras.
Salvestasin igaks juhuks QR koodi, ja proovisin uuesti, kõik toimib. Otsustasin oma häält kontrollida täna. Võta näpust ei saa. Eile sain, täna ei saa.
Nii nagu vea teates soovitati saatsin info edasi valimiste korraldajale. Peagi vastas RIA: Kontrollrakenduses on võimalik oma häält kontrollida 30 minutit peale hääletamist ja seda 3 korda. Kui 30 minutit on möödunud või häält on 3 korda kontrollitud kuvatakse antud veateade. Kuigi kontrollrakenduses kuvatakse veateade siis hääl loetakse ikkagi ära. Kui soovite selles veenduda tuleks hääletamise protsess uuesti läbi teha ning proovida kontrollrakendusega hääle kontrollimist uuesti. Vabandame ebameeldivuste pärast.
Minu järeldus: ma saan olla kindel oma elektroonses hääles ainult 30 min. Mis juhtub peale seda, ma ei tea ja mul ei ole võimalust teada saada. See on paranoilisus, kuid kui ma lähen valima, siis vajadusel saan ma passida valimiskasti juures ja olla kindel, et keegi seda ei tühjenda vahepeal.”
Kõigest sellest selgub, et e-valimine, mis peaks ometi turvaline ja kiire olema, ei suju eriti hästi. Muidugi on paljude juhtumite tegu ehk ka inimeste oskamatusega arvutiga töötamisel, aga e-valimisprotsess peaks igal juhul olema nii lihtne, et sellega saab hakkama igaüks. Kaebuste rohkus näitab, et probleeme on palju, samas aga ei soovi enamik inimesi asja suure kella külge panna, sest kõik ei ole õiguse eest seisjad, kes lähevad asju klaarima.
Ka tavalise paberhääletamisega on inimestel muresid. Seal on juba tegu valimisi korraldavate inimeste vigadega.
“Ühes valimisjaoskonnas korraldatakse valimisi nii, et valijale antakse valimiskandidaatide nimekiri, kus EKRE kandidaatide nimesid ei ole. Täna (kolmapäeval -toim.) anti Valga 1. valimisjaoskonnas valijale Tallinna 2. valimisringkonna kandidaatide nimekirja väljatrükitud 1 paberileht, mille kummalgi leheküljel ei olnud EKRE kandidaate. Kui valija oli juba 5 minutit sellest konservatiive otsinud ja imestanud, et EKRE pealinnas ei kandideerigi ning jõudnud juba oma teise eelistuse fikseerida, siis leidis valimiskomisjon lõpuks ka teise paberilehe, kus EKRE kandidaadid kirjas. Loodan, et üheski teises jaoskonnas sellist tegevust ei praktiseerita!”
“Käisin täna (laupäeval – toim.) kella 12 ja 13 vahel hääletamas Lasnamäe Centrumis. Hiljem, juba kojujõudnuna, hakkasin tagantjärgi mõtlema situatsioonile. Ma ei saanud lasta oma hääletussedelit valimisurni. See libistati kähku urni peal olevasse, urni avaust katvasse, kilekotti. Huvitav, miks? Kas on tegemist pettusega?”
“Käisin valimas, tegin oma valiku, läksin valimisjaoskonna inimestega tülli, selle pärast, et valimiskabiinidel ei ole kardinaid ees ja kõik olid justkui alasti seal.”
“Käes on valimisnädal ja meetodid, millega hääli soovitakse saada, on erinevad ning vahel ka ebaseaduslikud. Tavapäraselt jagatakse kommi ja nänni, kuid ilmselt leidub igas vallas ka kandidaate, kes toimetavad ID-kaartidega ja nö. aitavad hääletamisel abi vajajaid. Sellekohane info jõudis täna 13. oktoobri hommikul ka Jõelähtme vallast ning on läbi Riigi Valimisteenistuse ka Politseid teavitatud.”