Kaja Kallase õhku paisatud idee kaotada sotsiaalmaks ajas Eesti poliitikamaastiku kihevile, sest tegelikult jäi Reformierakonna esinaisel ütlemata, kust ta kaotatud 3,2 miljonit katteks võtab.
Kallase välja käidud sotsiaalmaksu kaotamise katteallikana näeb ta ise tulumaksu tõstmist, aga selle idee olevat erakonna kolm endist rahandusministrit kohe maha kandnud ja seda ei võetud isegi programmi. “Taanis ei ole samuti sotsiaalmaksu, on tänu sellele kõrgem tulumaks,” tõi erakonna esinumber intervjuus ERR-ile välja oma idee tausta.
Selline lahmimine ja katteta mõtte väljatoomine sai kriitikat praktiliselt kõigilt poliitilistelt jõududelt nii valitsusleeris kui ka opositsioonis, kusjuures Vikerraadio Reporteritunnis tuli dzotile viskunud Jürgen Ligil seda ideed kõvasti programmilisest seisukohast diskussiooniteema ehk mõtteharjutuse tasemele suruda.
Täpsemini väitis ta, et jutt käivat vaid Kallase soovist mingit arutelu tekitada – vahel unustas Ligi ettevaatuse ja lükkas teema lausa lausa erakonna esimehe isiklikuks jutuks, millest polevat erakonnal aimugi. Ta katsus viia jutud tööjõukulutuste vähendamise konteksti, kuid pidi taas selgitama, kust tuleks sellele sammule kate.
Kuna Ligi viitas Taanile, kus olevat ühtne tööjõumaks, tõid tema oponent Andres Herkel välja ka selle, et Taanis on olemas kattena kinnisvaramaks. Kuigi Ligi seda teemat vältima kippus, ei maksa Reformierakonna võimuletulekul seda Siim Kallase kunagist ideed unustada, seda enam, et katteallikat tuleks oravapartei võidu korral otsida tema tütrel.
EKRE esimees Mart Helme juhibki tähelepanu sellele, et esialgu RE küll kinnisvaramaksu välja ei too, kuid pärast valimisi võidakse see välja käia, see aga tähendaks niigi vaestele eestlastele veelgi rängemat maksukoormust, kus maksta tuleks ka oma vara eest, ning see sunniks inimesi ja kapitali siit põgenema – asemele tuleksid odavtööjõuna slaavlased, kartellierakondade tulevikulootus.
Sotsiaalmaksu kaotamist peab Mart Helme Reformierakonna hirmsaks ideeks, sest see hävitaks nii toimiva ravikindlustuse kui ka pensionisüsteemi. “Me ei tohi unustada, et ka aktsiisitõusud algatas Reformierakond,” märgib ta.
Kaja Kallase intervjuus tõi Toomas Sildam välja, et RE algatas eelnõu alkoholiaktsiisi, kuid mitte kütuseaktsiisi alandamiseks, ning Kallas tunnistas, et seda arutati, kuid eelnõuni ei jõutud. Oma lapsukesi kägistada tundub raske olevat.
Kuigi Ligi väidab, et Kaja Kallas ütles sotsiaalmaksu kaotamise välja mõtteharjutusena, tundub, et Reformierakonna “müürililleke” räägib siiski asju, mida fantaasia mõtetesse toob, ja erakonna pisut targematel inimestel tuleb tema poole ärevile aetud mesilaspesa maha rahustada. Nii jääbki üle vaid nõustuda Reporteritunni saatejuhiga, kes küsis Ligilt, kui palju pidi ta Kallast veenma, et too ei räägiks juttu, mida eksrahandusministrid on maha laitnud.
Sellised juhtumid pole tänases Eesti poliitikas harvad – ka sotside poliitkomissaril Marianne Mikkol tuli üldsust maha rahustada, et siseminister Andres Anvelti “kodanlik-natsionalistlikud” jutud piiritarast olevat valesti väljendamise tulemus ja sotsid on ikka avatud piiride poolt.
Mis aga puutub Kaja Kallasesse, siis hetkel veel mängib tema naiselik sarm, kuid kaugel pole see aeg, mil rakendub blondiiniefekt – ilusast näokesest ilma aktiivse ja tõhusa ajutööta jääb väheks.