Uued Uudised

Toomas Kivimägi väidab, et e-valimistega seotud eelnõu kõrvaldamise taga polnud poliitilist survet. Miks siis peavoolumeedia vaikib Arvo Alleri samateemalisest algatusest?

Toomas Kivimägi

Kolmapäeval puhkes Riigikogus suurem tüli, kui opositsioonisaadikud süüdistasid juhatuse kaht liiget seaduste väänamises ning eesistujast parlamendi aseesimehel siginesid seepeale sõnavarasse sarvilised tegelased.

EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid luges probleemi ette: “Kui me loeme Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 95 lõiget 3, siis see ütleb ju täiesti selgesõnaliselt, ma tsiteerin: mitme algataja või esitajaga eelnõu korral on algatajal või esitajal õigus eelnõust taganeda tingimusel, et eelnõule jääb vähemalt üks algataja või esitaja. Taganemise tulemusel ei lange eelnõu Riigikogu menetlusest välja. Millest siin on üldse rääkida?”

Lauri Hussar ja Toomas Kivimägi arvasid siiski teistmoodi ja Arvo Alleri vastuhäälest hoolimata eelnõud saali ei lubatud. Küll aga läks eesistuja rollis Kivimägi väga närvi. Muuhulgas väitis ta, et e-valimisi puudutava eelnõu tagasilükkamise taga polevat poliitilist survet ja ka tema ise ei olevat midagi ega kedagi survestanud.

“Mina ei ole küll sisuliselt sellesse protsessi mitte ühelgi hetkel nagu sekkunud. Nii et minul ei ole küll mingit vastuseisu selle eelnõu menetlemisele, mitte vähimatki. Ja tegelikult ma söandan väita, et ükski poliitik ei ole ka sekkunud,” väitis Kivimägi.

Sellise jutuga saab ainult rumalat petta – Reformierakonnal pole midagi e-valimiste analüüsi vastu? EKRE avaldas Uutes Uudistes loo “Riigikogu aseesimees Arvo Aller taotleb OSCE-lt hinnangut e-valimiste süsteemile” ning saatis selle ka pressiteatena laiali – ja mitte ükski meediaväljaanne peale portaali Objektiiv seda ei avaldanud. See näitab, et “raudne eesriie” EKRE ees filtreerib kohe välja kõik uudised, mis puudutavad e-valimiste analüüsi korraldamist.

Arvo Alleri algatust meedia ei kajasta ja Riigikogu juhatus lükkas tagasi eelnõu, millega palutakse Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste bürool (ODIHR) hinnata Eestis kasutatava e-valimiste süsteemi vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele – ja Kivimägi väidab, et mingit poliitilist sekkumist pole. Keda siin petta soovitakse?

Tülihõngulise arutelu lõpus ütles Kivimägi: “Tänan teid selle eest, et debatt oli siiski viisakas ja põhjendatud ja asjakohane”, kuigi reformierakondlane Valdo Randpere käratas: “Ja kui sa veel vaidled vastu, ma lähen ja kirjutan ise, kurat, kommentaari” ning Kivimägi ise ütles kommentaariks: “Vaat see oleks põlve nõrgaks laskmine, on ju, kui ma nüüd ütlen, no näed, mingi jama on majas, poliitikutele ei meeldi, on ju, et ma ütlen, ai, kurat, istungiosakond tegi valesti.”

Uued Uudised

Exit mobile version