Eesti turismisektor on taas raskes seisus, kuna Euroopa haiguste ennetamise ja tõrje keskus kandis Eesti kõrge viiruseohu tõttu reisimiseks mittesoovitavate riikide hulka. Hotellide ja restoranide liit ning turismifirmade liit soovivad, et riik maksaks seetõttu valdkonna ettevõtetele töötajate palgatoetust. Valitsuse arvates pole aga probleemid üldse nii tõsised.
Hotelliketi Hestia juht Kaisa Mailend ütles Aktuaalsele Kaamerale, et just hakkas turismisektoris koroonast tingitud raskem aeg läbi saama. Võrreldes eelmise aasta madalseisuga jõudis hotellide täituvus juulist-septembrini 60–70 protsendini.
Kuigi Euroopa vastav keskus kõigest soovitab karmistada Eestisse reisimise meetmeid, on turistide arv juba vähenenud.
Mailendi sõnul hotellid enam kolmandat madalperioodi ilma riigi abita vastu ei pea.
Hotellide ja restoranide liidu juht Killu Maidla ütles, et turismisektor sattunud raskusesse just Eesti riigi suutmatuse tõttu viiruse levikut piirata.
“Ma arvan, et on õige aeg, kui riik võtab ka vastutuse oma tegemata jäetud töö eest. Töötukassa toetus esiteks, et me ei peaks inimesi koondama, et me saaksime neid alles hoida, et nad oleks meil uuesti võtta, kui me muutume jälle kas oranžiks või roheliseks riigiks ja turistid tulevad tagasi,” lausus Maidla.
Ettevõtlusministri Andres Suti (Reformierakond) sõnul aga näitavad restoranide käibenumbrid, et sektoril väga halvasti ei lähe.
“Turismisektor on oluline osa Eesti majandusest, 7% SKT-st. Turism edendab majandust, kultuuri, kujundab suhteid, riigi mainet. Sektor on taas kriisis. Covid kriisis. Jälle. ECDC soovitus on Eestisse mitte reisida. Karm. Taas on kriisis sektor mis pakub emotsioone, kriisis on sektor mis hoiab suhteid,” kirjutab Tallinki juht Paavo Nõgene sotsiaalmeedias. “Ükski ärikokkulepe ei vormu lõpuni ideaalseks veebikaamera taga. Vormuvad ideaalseks paikades, kus on lisaks tööjutule võimalik nautida head sööki, kvaliteetset und, on mida näha, on millega tulla ja minna. Sektori mõju Eesti siseselt on oluline mõju eestlaste vaimsele tervisele, meie elanike toimetulekule globaalses kriisis, kus Eesti pole hakkama saanud. Kui sektori ei aidata, ei aidata Eesti majandust, suhteid, sidemeid, meie inimesi,” kirjutab ta.