Uued Uudised

Ukrainlased nõuavad, et nende kohta Eestis ainult head räägitakse

August 23, 2020, Kyiv, Ukraine: Ukraine's biggest flag flies some 90 metres above the city as it has been installed on the eve of the State Flag Day, with The Motherland Monument at centre in Kyiv. Ukraine marks the State Flag Day on AugUST 23 and the Independence Day on AugUST 24. (Credit Image: © Aleksandr Gusev/Pacific Press via ZUMA Wire)

Eesti Ukrainlaste Kongressi esimees Vira Konõk saatis erinevatele institutsioonidele ja riigiametitele pöördumise, milles avaldab pahameelt suhtumise üle ukrainlastesse Eestis, eeskätt venekeelses meedias, kust kumavat läbi ukrainlaste ja venelaste konflikt.

Kirjas viidatakse just Eesti venekeelsetes massiteabevahendites avaldatud artiklitele, mis nende hinnangul alandavad ukrainlaste väärikust ning loovad ukrainlastele, muuhulgas töömigrantidele, negatiivset imagot Eesti ühiskonnas.

Väidetavalt diskrimineerivast retoorikast toodud näidete hulgas on see, et sõnaühendid „ukrainlased“ või „ukraina töömigrandid“ kasutatakse sageli tahtlikult selliste artiklite pealkirjades, mis puudutavad mitte ainult ukrainlasi, vaid ka teisi etnilisi gruppe; kuid negatiivset rõhku tehakse nimelt ukrainlastel (munitsipaalpolitsei trahvimine); süüdistused, et ukrainlastel on halb mõju Eesti ühiskonnale (mis puutub leetrite levitamist)

„Pöördume Teie poole palvega pöörata tähelepanu Eesti massimeedia subjektidele, mille artiklitel on rahvuse (etnilisel) alusel diskrimineerimise tunnused, eesmärgiga mitte lubada demokraatia aluste õõnestamist riigis ning avalikku ajakirjanduseetika standardite ning garanteeritud inimõiguste rikkumist,“ seisab kirjas.

Lisaks ähvardatakse, et jäetakse endale õigus kasutada kõiki seaduse- ja õigusmehhanisme ning õiguse kogukondlikuks mõjutamiseks juhul, kui Eesti infoväljas ka edaspidi tuvastatakse diskrimineerivat retoorikat ukrainlaste suhtes.

Kõige selle juures on kummastav see, et Eesti riik on andnud neile turvalise võimaluse siin elada, aga juba ähvardavad eestlasi ja Eesti riiki, samas tuues siia kaasa oma konflikti venelastega.

Nüüd nõutakse, et Eesti riigi institutsioonid peavad end hakkama nende kasuks tsenseerima ja pooli valima.

Nad kirjutavad isegi ette, mida võib nende kohta meedias rääkida. Kui ukrainlasi pahandab asjaolu, et leetrite maaletoomist seostatakse nendega, siis see on fakt.

Ukrainlaste hinnangul ei tohiks isegi munitsipaalpolitsei enam rääkida ukraina võõrtöölistega seonduvatest korrarikkumisest ja probleemidest.

Kui neile siin ei sobi, võiksid nad ju jääda Ukrainasse ja ehitada oma riik seal üles, mitte ei kirjuta siin ette, kuidas Eestis peavad asjad käima.

 

Exit mobile version