Video: Mis on Missa Rorate?

Hendrika Näägo

Kas teadiste, mis on Missa Rorate? Sellele küsimusele otsib jõulutemaatilises saates vastust U+ reporter Hendrika Näägo.

Rorate caeli de super et nubes pluant iustum” – “Kastke, taevad, ülalt ja pilved, pange voolama õiglus!” Nendest laulusõnadest, mis väljendavad kristlaste igatsust Päästja ootamise järele, pärineb eriline advendi Missa, mida tavaliselt pühitsetakse varahommikul ja kus eriti austatakse Pühimat Neitsi Maarjat – Advendi eestkostjat. Selle missa muudab eriliseks, et seda peetakse pimeduses, ainult küünalde valguses ajal kui paljud veel magavad. Süüdatud küünlad sümboliseerivad Messia valgust.

Keskaja kiriku liturgilised ettekirjutused soovitasid pühitseda Neitsi Maarja Missat jõuludele eelneval nädalal ja tervel advendiajal. Jumalaema erilisel olemasolul jõulueelsel perioodil on väga sügav mõte. Nimi „Rorate” Missa pärineb Missa alguslaulust (introit) – „Rorate coeli desuper…” – “Kastke, taevad, ülalt ja pilved, pange voolama õiglus! Avanegu maa, et idaneks õnnistus ja ühtlasi võrsuks õiglus! Mina, Issand, olen selle loonud.” (Js 45.8). Püha Hieronymus, vahetades oma ladinakeelses Piibli tõlkes sõnad “õnnistus” ja “õiglus” “päästja” ja “õiglane” vastu, tänu millele kasutatakse seda lauset jumalateenistuste palvetes nii Lääne kui ka Ida kirikutes.

Tavaliselt, järgides vana tava, toimuvad Rorate Missad enne päikesetõusu. Päikesetõusu ootamine sümboliseerib Jeesuse Kristuse, Tõe Päike ootamist, kes hajutas pimeduse. Seepärast Rorate alguses toimub protsessioon küünaldega. Jumalateenistus algab poolpimeduses ja ainult “Au olgu Jumalale” laulmisel võib süüdata kirikus valguse.

Saatesarjas “Üks küsimus” käime otsimas vastuseid kõikvõimalikele küsimustele. Olge julge ja ainult küsi!

Saatejuht Hendrika Näägo.

Kommentaarid