Uued Uudised

Urmas Espenberg: apteegireform sellisel kujul on üles ehitatud juriidilisele praagile

Eesti toiduainetetööstuse esindajate ümarlaud Riigikogus. Urmas Espenberg

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Urmas Espenberg (EKRE) rääkis tänasel apteegireformi läbirääkimistel parlamendi istungitesaalis, et reformi muudatused on vajalikud, sest need puudutavad meid kõiki.

„Ma ei esinda siin ühtegi osapoolt, ei proviisoreid ega suuri kette, esindan ainult rahvuskonservatiive ja enda vaateid, milleks on kolm keskset määratlust: õigus, õiglus ja turumajanduse hea tava,“ kõneles Espenberg. „Olen veendunud, et see lahendus, mis peaks jõustuma 1. aprillil, mis on üles ehitatud juriidilisele praagile, oletustele ja valearvestustele, ei kesta kaua. Kahel korral on seda ekslikku lahendust püütud peatada, kuid see pole õnnestunud.“

Ta rõhutas, et esitatud eelnõu peaeesmärkideks on maandada riskid, mida reform endaga kaasa tooks. Praeguse seisuga ei vasta 308 apteeki nõuetele, 27 000 inimest võivad jääda ilma teenuseta ja 100 000 peaks käima apteegis kaugemal. Lisaks võib töötuks jääda ka mitusada farmatseuti ja proviisorit.

Espenberg: „Kõige tähtsam eelnõu eesmärk on kõrvaldada need õiguslikud riived, mis on tehtud Eesti põhiseadusele, Euroopa Liidu toimimislepingutele, eriti need, mis on suunatud omandi vastu. Eraettevõtjat sunnitakse praktiliselt loobuma oma omandist. Ravimiseaduses ette nähtud muudatustes pole leitud võimalikult õiglast tasakaalu osapoolte huvide vahel ja rakendatud meetmed on ebaproportsionaalsed. Igasugune riigipoolne sekkumine võib hävitada hästi toimiva süsteemi.“

Espenberg osutas, et pinnapealseks jäi ka õiguskantsleri 2018. aasta analüüs, mida ta on ka ise tunnistanud.

„Me üritame luua turu, just hulgituru avamise perspektiivi, kuigi ma möönan, et siin on tõsised regulatiivsed takistused,“ lisas ta.

„Kirvega kella parandada ei ole otstarbekas – lihtsalt kell läheb katki. Kutsun toetama eelnõu, omandipiirangud tuleb kaotada,“ ütles saadik.

 

 

Exit mobile version