USA valitsus teavitas neljapäeval oma rahvusvahelisi partnereid mitmekümne aasta vanusest avatud taeva lepingust lahkumisest kuue kuu jooksul.
USA administratsiooni sõnul astutakse leppest välja peamiselt seetõttu, et Venemaa rikub seda. Samuti on vaatluslendudel tehtud pilte kiiremini ja odavam kätte saada USA- või kommertssatelliitidega.
USA teavitas leppe osapooli neljapäeval ning astub sellest ametlikult välja kuue kuu jooksul.
President Donald Trump ütles neljapäeval, et USA lahkub avatud taeva relvastuskontrolli lepingust Venemaaga, süüdistades Moskvat tingimuste rikkumises.
“Venemaa ei ole lepingut täitnud,” ütles ta ajakirjanikele. “Nii et kuniks nad seda täitma hakkavad, tõmbame meie end välja.”
Peamine leppest väljaastumise põhjus on olemasoleva leppe rikkumised Venemaa poolt, ütlesid kõrgemad administratsiooni ametnikud. Venemaa on piiranud lende Moskva ja Tšetšeenia kohal, samuti Abhaasia ja Lõuna-Osseetia kohal. Vene piirangud muudavad raskeks vaatluslennud Kaliningradi oblastis, ütlesid USA ametnikud.
Venemaa on keelanud ülelennud ka Gruusia piiri lähistel, kuigi lepe seda lubab.
Välisminister Urmas Reinsalu sõnul tingis USA lahkumise Avatud Taeva lepingust Venemaa korduv lepingu rikkumine.
„USA lepingust lahkumine on ajendanud Venemaa poolt lepingu korduvast rikkumisest, näiteks on piiratud vaatluslende Kaliningradis, aga ka okupeeritud Gruusia territooriumite läheduses,” ütles Reinsalu välisministeeriumi teatel. “USA samm on igati mõistetav. USA reaktsioon Venemaa rikkumistele oli samasugune ka möödunud aastal INF leppega seoses.”
Reinsalu märkis, et USA lahkumine jõustub kuue kuu järel alates teavitusest. “Kui Venemaa sellel perioodil loobub lepingu rikkumisest, võib USA oma otsust veel muuta. Kutsume Venemaad üles võtma USA poolt esile toodud probleeme lõpuks tõsiselt ning need lahendama koheselt, kindlasti lähema kuue kuu jooksul,” rääkis Reinsalu.
“Oluline on ka märkida, et USA ei kutsu teisi riike üles lepingut lõpetama,” märkis Eesti välisminister.
Avatud taeva leping (The Treaty on Open Skies) on mitmepoolne rahvusvaheline leping, mille 1992. aasta 24. märtsil allkirjastasid Helsingis Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) 23 riigi esindajad. Venemaa ratifitseeris leppe 2001. aasta 26. mail.
Praegu hõlmab see 34 riiki, sealhulgas USA-d. Lepingu kohaselt saab ka Venemaa Eesti kohal vaatluslende teha. (AP-BNS)