25. mail 2018 leppis Euroopa Ülemkogu kokku läbirääkimiste lähtepositsioonides infoühiskonna direktiivi osas. See võimaldab alustada läbirääkimisi Euroopa Parlamendiga internetisisu monitoorimiseks ja filtreerimiseks. Lisaks muutuks keerulisemaks linkimine ja uutele allikatele viitamine.
Direktiivi artikkel 13 näeb ette automatiseeritud filtrite kasutamist veebiplatvormidele üleslaetava sisu kontrollimiseks. Niisugune meede kujutab endast väga suurt ohtu isikute õigustele ja vabadustele ja kohustab ühtlasi sotsiaalmeedia platvorme, nagu Google või Facebook, jälgima oma liikmete suhtlust ning olema seega põhimõttelist internetipolitseinikud.
Ehkki terve hulk erinevaid osapooli nõudsid, et töö direktiivi tekstiga jätkuks, otsustas Ülemkogu jääda praeguse puuduliku teksti juurde. Läbirääkimiste positsiooni kokkuleppe ja Ülemkogule läbirääkimiste alustamise mandaadi andmise vastu hääletasid Saksamaa, Soome, Holland, Sloveenia, Belgia ja Ungari.
Euroopa Komisjon ja Ülemkogu tahavad hävitada praegu toimiva interneti ja tahavad võimaldada suurtele ettevõtetele meie veebitegevuse kontrollimist. Kui artikkel 13 seadustatakse, hakatakse laialdaselt tsenseerima kõigi veebilehtede sisu, mida inimesed internetis jagavad.
Nüüd on pall Euroopa Parlamendi käes, kes peab samuti võtma vastu otsuse oma läbirääkimiste positsiooni osas. Euroopa Parlamendi õiguskomisjon (JURI) hääletab oma seisukoha üle 20. ja 21. juunil. Seega on veel võimalik takistada kõige hullemate tsensuuripunktide läbi minemist. Veebilehe saveyourinternet.eu kaudu on võimalik võtta ühendust Euroopa Parlamendi saadikutega ja teha hääletuse osas omapoolseid ettepanekuid. Parlamendi saadikutele tuleb anda märku, et inimesed ei soovi interneti tsenseerimist! Veebilehel on väljatoodud ka olulised argumendid nimetatud direktiivi vastu.
Refereeris Triin van Doorslaer