Euroopa Liidu struktuurid jätkavad repressioone oma suveräänsust kaitsvate riikide vastu, Eesti kohus aga näitas esmaspäeval just ideoloogilist tellimustööd.
Euroopa Kohtute Nõukogude Võrgustik (ENCJ) teatas esmaspäeval pärast kohtumist Rumeenia pealinnas Bukarestis, et peatas Poola riikliku kohtute järelevalvenõukogu (KRS) hääleõiguse ja heitis selle võrgustikust välja. Poola liikmesuse peatamise poolt hääletas 100 kohtunikku, vastu oli kuus ja kaheksa jäi erapooletuks.
Poola paremkonservatiivse võimuerakonna Seadus ja Õiglus (PiS) valitsuse läbiviidud muudatuste järel valib edaspidi kohtunikke KRS-i liikmete asemel parlament. Tegemist on osaga laiemast kohtusüsteemi ümberkorraldamisest, mida Poola valitsus on põhjendanud vajadusega juurida välja korruptsioon ja kommunismiaegne pärand – korrumpeerunud kohtutsunftilt võeti õigus määrata endiselt kohtadele inimesi, kellest paljud on represseerinud ka kommunistliku korra vastu võidelnuid.
Euroopa Komisjon käivitas detsembris Poola suhtes EL-i leppe 7. artikli seoses “süstemaatiliste ähvardustega riigi kohtuvõimu iseseisvuse aadressil”. Seekordne repressiooniakt viitab üha teravnevale võitlusele Euroopa föderaliseerumise pooldajate ja vastaste vahel.
Eestis tunnistas ringkonnakohus esmaspäeval põhiseadusega vastuolus olevaks välismaalaste seaduse osa, mis ei näe ette õiguslikku alust tähtajalise elamisloa andmiseks Eesti kodaniku samasoolisele registreeritud kooselupartnerile Eestis elamiseks. Tegu on katsega läbi suruda samasooliste abielu legitiimsus olukorras, kus Eesti seadused seda ei tunnista.
Ka Eesti justiitssüsteem vajab põhjalikku reformi ja EKRE võimule tulles see ka juhtub.