Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ajaloolane Jaak Valge: EKRE edulugu on peaaegu sama muljetavaldav kui vabadussõjalaste oma 1930. aastate algul

-
01.08.2018
Ajaloolane Jaak Valge.
© Scanpix

EKRE edulugu on peaaegu sama muljetavaldav kui vabadussõjalaste oma aastatel 1931–1934 ning vastandumine senise poliitladvikuga sama ühene, leiab ajaloolane Jaak Valge.

Valge kirjutab täna Õhtulehes ilmunud arvamusartiklis, et nii vabadussõjalaste liikumise kui ka EKRE populaarsuse kasvu peapõhjus ei ole valijate hirmude ärakasutamine, milles nende poliitilised vastased neid süüdistanud on, oskuslik PR töö ega isegi karismaatilised liidrid.

„Mõlema esilekerkimise otsustav tegur on senise poliitilise eliidi poliitika nihkumine oma valijate ootustest kõrvale ehk poliitladviku võõrandumine. Demokraatia tingimustes peabki seejärel tekkima uus, nende valijate ootusi realiseeriv poliitiline jõud, keda senine poliitika ei rahulda. Laupkokkupõrge senise eliidiga on samuti paratamatu ning toimub seda suurema hooga, mida erinevamad on poliitilised eesmärgid ning mida suurem on uue tulija toetus,“ leiab Valge.

„Vabadussõjalaste ja EKRE peamine sarnasus on nende rahvuskonservatiivne ideoloogia. Seetõttu on sama ka peamine poliitiline vastane – marksism või uusmarksism. Ehkki marksistide poliitiline tegevuskava on muutunud, keskendudes nüüd immigratsiooni soodustamisele ning seksuaalvähemuste esiletõstmisele, on rahvuslusevastasus ja ka lõppeesmärk – rahvusriigi asendamine multikultuursete ühiskondadega – sama.“

Valge leiab, et EKRE-t vabadussõjalastega sarnasel viisil poliitikalavalt elimineerida pole võimalik. „Nii ei kujune EKRE kultusnähtuseks, vaid kasvab Eesti poliitilisse süsteemi sisse, muutes ühtlasi ka ise poliitilist süsteemi. Mida varem seekordne suur vastasseis leeveneb terveks demokraatlikuks ideede konkurentsiks, seda parem.“

Loe SIIT Jaak Valge artikli täisteksti!