Ajaloolane Jaak Valge kandideerib Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimekirjas Riigikokku

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Ajaloolane Jaak Valge.

Tuntud ajaloolane Jaak Valge kandideerib 2019. aasta valimistel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimekirjas Riigikokku.

Jaak Valge tõdeb, et nii Eesti kui kogu Euroopa on teelahkmel. “Euroopa päritolu inimeste arv langeb, immigratsioon Euroopasse kasvab. Meie Eesti riik on eestlusest võõrandumas ja justkui märkamatult libisemas kõrvale sellelt rajalt, mille põhiseaduse sissejuhatus meie riigile ette kirjutab – eesti rahvuse ja kultuuri arengu tagamine. Sisseränne Eestisse on taas järsult suurenenud ning eestlaste osakaal väheneb. Tuletame meelde, et immigratsiooni seismapanek oligi üks peamisi motiive, miks me üldse iseseisvuse taastasime,” ütleb Valge.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Valge tunneb muret ka selle pärast, et Eesti kõrgkoolid on teel ingliskeelse hariduse poole. “Võin kauaaegse Tartu ülikooli õppejõuna kinnitada, et meie noorte teadmiste tase on katastroofiliselt langenud, ning väidan, et ingliskeelne õpe süvendab allakäiku. Meie teaduspoliitika ei soosi Eesti ühiskonna huve. Meie majandus ei ole jõudnud 27 iseseisvuse aasta jooksul tasemele, mis hoiaks ära meie inimeste välismaale tööle siirdumise. Meie sündimus on alla taastetaset. Ainus erakond, kes nende protsesside ees silmi ei sulge, ning sisulisi muutusi soovib, on EKRE,” selgitab Valge.

“Võib-olla on need Eesti allakäiguprotsessid paratamatud, aga sel juhul tahaksin olla kindel, et see ongi eestlaste valik. Meie kodanikele tuleb anda võimalus öelda oma arvamus selgelt välja. Ehk tagastada meie ühiskonnale 1934. aastal Pätsi-Laidoneri-Rei riigipöördega kaotatud võimalus algatada referendumeid. Olen otsedemokraatia põhimõtete eest üritanud seista vähemalt 15 aastat ning viimasel kolmel aastal koos sihtasutusega Terve Rahvas. Ning jälle on EKRE see, kes neid põhimõtteid täielikult jagab.“

Valge ütleb, et EKRE ridades kandideerimiseks ei pea ta tulema nö kapist välja. „Ma pole kunagi oma rahvuslust varjanud. Mul pole ka vaja lahendada dilemmat, kelle kaudu tegevpoliitikasse tulla. EKRE on mulle ainus võimalus. Ma tunnen EKRE juhte pikka aega ja usaldan neid. Ma arvan, et EKRE poliitika võib olla veel süsteemsem. Kui mul ei oleks EKRE-le midagi omalt poolt pakkuda, siis ma ei kandideeriks. Ma arvan, et minu tugevus ei ole häältemagnetiks olemine, vaid analüüsi- ja süsteemiloomise võime,“ ütleb Valge.

„Ainus partei, kuhu olen varem kuulunud, on Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei. Olen selle üle uhke. Kuulusin sinna neil aastatel, kui Eesti saatus oli kaalul. Hiljem leidsin, et võin pühenduda oma erialale. Nüüd on taas murrangumoment. Ning kui veel mõni enesekeskne lisapõhjendus oma võimalikule erialasest tegevusest eemalejäämisele tuua, siis soovin tagada olukorra, et minu raamatuid osataks lugeda ja neist huvitutaks ka edaspidi. See tähendab ühiskonna seisukohalt, et eestlus kestaks ja edeneks.“

Aastatel 1984–1995 töötas Jaak Valge Ajaloo Instituudis laborandi ja teadurina, 1995–1999 Eesti Riigiarhiivis nõuniku, osakonnajuhataja ja teadusdirektorina, 1999–2001 siseministeeriumis välismaalaste osakonna juhatajana, 2001–2004 Viljandi maa-arhivaarina, 2004–2008 Viljandi Kultuuriakadeemia nõuniku ja teadusdirektorina.

Aastast 1996 on ta töötanud Tartu Ülikooli Ajaloo ja Arheoloogia Instituudis, alates 2004. aastast dotsendina (praegu õpetab globaliseerumise ajalugu, marksismi ajalugu ja ajaloodemograafiat) ning aastast 2005 Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse juhtivteadurina.

Jaak Valge on avaldanud kaheksa monograafiat Eestis ja Rootsis, umbes 60 teadusartiklit Eestis, Soomes, Venemaal, Lätis, USA-s ja Inglismaal ning sadu populaarteaduslikke artikleid, esseesid, arvustusi jms.

2014. aasta lõpus ilmus monograafia “Punased I” Eesti kommunistidest ja marksistlikest intellektuaalidest. Aastatel 2015–2018 uuris Valge Eesti parlamendi ajalugu ning raamat ilmub 2018. aasta lõpul või 2019. aasta alguses.

UU

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused