Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Alar Laneman: kaitseväe juhataja seab kahtluse alla Riigikogu riigikaitsekomisjoni pädevuse

-
26.01.2022
Alar Laneman ja Leo Kunnas
© Uued Uudised

EKRE saadik Alar Laneman ütles kolmapäeval valitsuse infotunnis kaitseminister Kalle Laanetile, et ta on koos teise reservsõjaväelase Leo Kunnasega üritanud ministrit toetada ja ka vaidlusi lahendada korrektselt ja diskreetselt, kuid kahjuks teine pool ei vasta alati samaga.

“Te teate, et Riigikogu riigikaitsekomisjon väljendas oma istungil konsensusega õhutõrje arendamise vajalikkust, tehes Vabariigi Valitsusele ettepaneku luua see võimekus aastaks 2025. Laupäevases Facebooki riigikaitsegrupis aga teie haldusala asutuse juht, Kaitseväe juhataja, väljendas jällegi oma vastuseisu õhutõrjevõimekuse arendamisele ja ka Suur-Tallinna kaitsmisele, öeldes, et see ei ole prioriteet. ja ta nimetas ka õhutõrje soovijaid sisuliselt rumalateks igatsejateks.

Tsiteerin: “Minu arvates pole enamus selle igatsejatest aru saanud, mida see üldse võimaldab.” See on piinlik juhtum, eriti pärast seda, kui vastava otsuse on teinud riigikaitsekomisjon. See on jäme tsiviilkontrollireeglite vastu astumine ja see peaks olema teile kui kauaaegsele heale kolleegile riigikaitsekomisjonis teada. Kuna te olete varasemalt Kaitseväe juhataja seisukohti kooskõlastanud, näiteks Postimehe artikkel eelmise aasta sügisel, siis ma küsin: kas see on ka teie arvamus, et need, kes soovivad õhutõrjet, antud juhul ka riigikaitsekomisjon, on igatsejad, kes pole sellest aru saanud?”

Lisaküsimuses täpsustas Alar Laneman: “Antud juhul on tegemist probleemiga selles, et Kaitseväe juhataja seab kahtluse alla Riigikogu riigikaitsekomisjoni pädevuse, nimetades neid, sealhulgas teistega, kes õhutõrjet sooviksid arendada, kes ei ole asjast aru saanud, igatsejateks. Vaat siin on see probleem. Ja see ei ole esimene kord. Üksuse maksumus ja keerukus, see on teada. Ükski võimekus, mis meil tänapäeval Kaitseväes on, ei ole alanud tihti millestki muust kui tühjast kohast, nullist. Ja kui me räägime maksumusest, siis probleem on ju selles, et kui ei jätku kavatsetavast või pakutavast summast, siis tuleb öelda, mis on see õige summa. Ja ka Kaitseväe juhataja seisukohad ei räägi niivõrd sellest summast, kui sellest, et tal on prioriteedid mujal. Selles postituses räägib sellest üksikasjalikult. Eriti on see nördima panev, et ka riigikaitsekomisjoni otsus tõenäoliselt on tal teada.

Ma tsiteerin seda postitust, see on päris huvitav. Kaitseväe juhataja nimelt ei kavatsegi Suur-Tallinna piirkonda kaitsta. Sellest võib niimoodi aru saada. Sa loodan, et see on eksimus. Herem ütles: “Kui mina selgitasin, et Suur-Tallinna kaitsvad õhutõrjujad meie vägesid ei kaitse, sest need sõdivad mujal, siis seda juttu nad lihtsalt ignoreerisid.” Ma tahaks teada, kus siis meie väed sõdivad, kui nad ei kaitse Suur-Tallinnat. Kui võimalik, siis vastake selle konflikti kohta, mis ma esimese küsimuse esitasin. Ja võib-olla saate kokku võtta, kelle ülesanne on siis õhutõrje arendamine. Kas meil on vaja teha uus väeliik? Või meil on väga võimekas mupo Tallinnas, hakkab tema tegelema? Kelle ülesanne see on?”

Kaitseminister Laaneti vastus koosnes põhiliselt kolmest osast.

“Meie viimane otsus, kus oli laual keskmaa õhutõrje, meil oli ettepanek sellest 380 miljonist arendada kolme võimet, millest üks oli keskmaa õhutõrje. Kahjuks kaaluti kõiki võimalusi ja leiti, et vajak laskemoona osas on hetkel olulisem kui keskmaa õhutõrje, mida on võimalik kohesemalt ellu rakendada,” vastas ta keskmaa õhutõrje väljajätmise kohta.

Teisena seostas Laanet Kaitseväe juhataja käitumise poliitikute käitumisega: “Seda, mis puudutab konkreetses kinnises Facebooki grupis arutelusid, on minu arvates keeruline kommenteerida. Nagu ma ütlesin, see on kinnine Facebooki grupp ja ma usun, et siin saalis olijatest on väga paljud väljendanud oma isiklikke arvamusi teatud võtmes, mis võib-olla avalikkuses ja, ütleme siis niimoodi, ametikandjana ei ole päris sobilikud. Nii et need on minu arvates kaks täiesti erinevat asja.”

Kolmandaks arvas kaitseminister, et keskmaa õhutõrje võimekuse loomine tuleb tulevikku lükata ja otsis põhjendusi: “Mitte keegi ei ole öelnud seda, et keskmaa õhutõrje ei oleks oluline, vaid alati sa pead tegema valikuid. /…/ Aga ma tahan rõhutada seda, et keskmaa õhutõrjet ei ole kuhugi laualt pühitud.”