Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Alar Laneman: kas Reformierakonna arvates oli ka Eesti Vabadussõda kõigest “sõjaline konflikt”?

-
11.04.2022
Riigikogu saal

Jääb mulje, et Reformierakond on vajadusel valmis eitama Vene Föderatsiooni kallaletungi Ukrainale, kommenteeris Riigikogu EKRE fraktsiooni saadik Alar Laneman tänast välismaalase seaduse muudatuse hääletamistulemust, kus vastu olid vaid EKRE ja Isamaa saadikud.

„Selle seaduse eesmärk on Ukraina sõjapõgenike abistamise varjus suurendada võõrtööjõu sisserännet Eestisse,“ märkis Laneman, „eriti piinlik oli see, et eelnõu sõnastuses Reformierakond ja Keskerakond sisuliselt eitasid Vene Föderatsiooni agressiooni Ukraina vastu, nimetades seaduseelnõus agressori kallaletungi hoopis “sõjaliseks konfliktiks Ukrainas”. Nagu oleks tegu kodusõja või mingi sisekonfliktiga, mis sisuliselt kõlab Kremli jutupunktina.“

„Kas siis ka meie Vabadussõda oli “sõjaline konflikt“ Eestis?“ küsib Laneman irooniliselt.

Ta nendib, et selle seaduseelnõu tulemuseks on Riigikogu piinlikku olukorda asetamine, samuti Ukraina ja tema toetajate solvamine.

EKRE poliitik Helle-Moonika Helme küsis, et millise näoga need Riigikogu saadikud kolmapäeval Ukraina presidendile otsa vaatavad, kui on kavas tema videopöördumine Eesti parlamendi poole.

Helme: „Kuidas me kolmapäeval vaatame silma Ukraina presidendile, kui meie Riigikogu dokumentides on kirjas, et see, mis tema riigis toimub, on mitte agressioon, mitte sõda, vaid sisekonflikt? Kuidas Kaja Kallas saab käia Euroopas, kui tema erakond on Butšas toimuvat, kus vägistatakse väikeseid lapsi ja naisi, nimetanud sõjaliseks konfliktiks täpselt nii, nagu Putin seda nimetab? See ei ole normaalne, mis siin täna toimub selle sõja valguses!“

EKRE esimees Martin Helme sõnul on selle seaduse muudatused vastuolus Riigikogu kodukorraga. Helme: „Venemaa kallaletung Ukrainale on sõnastatud halvasti, seejärel seda ülejala parandati ja tehti veel halvemaks. Nüüd oli meil lõpphääletusel seaduseelnõu, kus on sisuliselt sisse viidud muudatus, mis ütleb, et Ukrainas käib kodusõda, ei ole mingisugust kallaletungi ega sissetungi.“

Helme sõnul pöörduvad rahvuskonservatiivid selles küsimuses presidendi poole ja paluvad selle seaduse välja kuulutamata jätta. „Vastavad pretsedendid on Eestis olemas nii tänase istuva presidendi kui eelmise presidendi puhul ja kahtlemata, kui sellest ei ole abi, siis pöördume ka kohtu poole,“ lisas ta.