Ameerika advokaatide kaasamist arutas juba eelmine valitsus, praegu viidi asi lõpule

Eesti,
©Scanpix
USA dollarid

Ulatusliku rahapesu asjus trahvide sissenõudmise teemal on läinud arutlemiseks, kas seda ikka on vaja ning osa meediast kirjutab, et see olevat praeguse rahandusministri Martin Helme soolo. Tegelikkus on muidugi hoopis teine, kui see, mida ajakirjanduses välja paista lastakse. Nimelt on vastavat õigusabi plaanitud paluda juba ammu enne seda, kui EKRE valitsusse kutsuti.

EKRE ja eeskätt Martin Helme pihta tulistavatel väljaannetel pole teada (või on nad selle fakti meelega kõrvale jätnud), et juba eelmise valitsuse ajal valmistati seda ette, praegune valitsus viis asja lihtsalt lõpule.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Küsimused, kas USA advokaadi kaasamine on mõistlik ja millised on juriidilised võimalused raha saamiseks, olid laual juba palju varem ja justiitsministeerium tegi juba 2019. a alguses nende võimaluste osas juriidilise analüüsi, mida ka valitsus toona arutas. See tõsiasi on aga üldiselt maa vaikitud ning kogupauk on suunatud nüüd Martin Helme pihta, kes varem ette võetud asjaga jätkas.

Justiitsministriks oli siis teatavasti praegune välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa). Toona võeti vastu otsus võtta justiitsministri informatsioon võimaliku kahjunõude esitamise võimalustest Danske pangale teadmiseks ja volitada justiitsministeeriumi pidama läbirääkimisi koostöös USA ametiasutustega vastava nõustaja leidmiseks ja õigusabilepingu sõlmimiseks ning informeerida sellest Vabariigi Valitsust.

Olgu lisatud, et lisaks Eestile viivad ka mitmed teised riigid, sh Ameerika Ühendriigid, läbi uurimist seoses Danske Bank Eesti filiaalis aastatel 2007-2015 toimunud rahapesukahtlaste tehingutega.

Jäi nii, et juhul, kui Eestis läbiviidava kriminaalmenetluse tulemusena peaks esitatama süüdistus pangale kui juriidilisele isikule, on süüdimõistmise korral maksimaalseks karistuseks 16 miljonit eurot.

Kuigi see on keeruline, siis Ameerika Ühendriikide praktika võimaldab siiski, et teatud eeldustel osa väljamõistetud trahvist või kahjuhüvitisest laekub riigile, kus rikkumine aset leidis ja kes on selle tulemusena kõige enam kannatanud.

Seetõttu peeti mõistlikuks kaasata antud protsessi nõustajana mõni Ameerika Ühendriikides tegutsev rahvusvaheline advokaadibüroo, kellel on kogemus taolistes menetlustes.

2019. aastal oli see meedia jaoks igati kiiduväärt otsus, pruukis aga Martin Helmel ja EKREl valitsusse saada ja probleemiga edasi tegelema hakata, kui käivitati vastav infooperatsioon.

Eestis lahvatas skandaal, kui Danske Banki Eesti filiaali läbis 200 miljardit eurot kahtlase päritoluga raha.

„USA võib tegeleda Danske asjaga, sest kahtlased summad kanti üle dollarites. Dollar on USA valuuta ja seega mürgitati räpase rahaga USA finantssüsteemi. See annab ameeriklastele õiguse juhtunut uurida ja vajadusel pankureid karistada,“ kirjutab Eesti Ekspress.

Urmas Reinsalu võttis end sel teemal nõustama ka Soraineni advokaadibüroo. Ja põrutas majandusjulgeoleku konverentsil otse: „Keegi peab selle pulli eest maksma! Me kaalume võimalike hüvitiste küsimisi. Keegi peab selle mainekahju kinni maksma!“

Reinsalu viiski asja valitsusse. See on Jüri Ratase esimese valitsuse viimane istung enne viimatisi riigikogu valimisi.

Eesti Ekspress meenutab, et kaitseminister Jüri Luik oli asjaga päri, endine pankur Janek Mäggi oli sama meelt. Üldiselt oldi aga ümarad – vaatame, mõtleme, kaalume… Teema hääbub valimistesse, kuni uues valitsuses rahandusministriks saanud Martin Helme härjal sarvist haaras ning herilasepesa kihisema pani.

Valitsuse 3. oktoobri istungil andiski ta rahapesu vastu võitlemise punkti arutelul teada, et läheb Ameerikasse, Washingtoni ja New Yorki ning kohtub reisil ka advokaadibürooga, kes võiks Eestit trahviraha taotlemisel esindada. Valitsuse liikmed võtsid selle teadmiseks.

3 commentsOn Ameerika advokaatide kaasamist arutas juba eelmine valitsus, praegu viidi asi lõpule

 • Avatar

  Nonii, tovarištši, bolševistliku baaskonsensusega “ajakirjanikud”, Joosep Tiks ja Holger Roonemaa ning teised “ausad ja objektiivsed” propagandistid- agitaatorid: minu arvates võlgnete teie kõik nüüd hr Martin Helmele avaliku vabanduse!
  Aga seda on vist nendelt vaseliinliberastilise-sotsialismi usku ainuraksetelt liiga palju loota. Selleks on nende ajumaht liiga tuim ja väike.
  Aga on hale, oi kui hale, et te isegi oma laimamistööd ei oska korralikult teha, nirud. Rõõmupidu kestis vaid paar päeva ja siis selgus, et tegemist on lasuvale, pooltõdede ja kõrvaliste, asjasse mittepuutuvate väidetega. 😀
  Mis parata, selline on hetkel meie peavoolumeedia 😯 , pigem määgija :mrgreen: , ajakirjanduslik tase. Lauristini kool ilmselt ruulib, vormilt rahvuslik ja sisult sotsialistlik, nagu nõuka ajal öeldi! :wall:

 • Avatar

  “…pruukis aga Martin Helmel ja EKREl valitsusse saada ja probleemiga edasi tegelema hakata, kui käivitati vastav infooperatsioon.” —-
  Muidugi, sest eelmise valitsuse ajal oli see mõeldud asendustegevusena sumbuma, “aeguma” ja ajaloo hämarusse vajuma, aga ajad muutusid, keegi peab reaalselt vastutama.

 • Avatar

  Kas arstist, kes ravib pätti, saab päti kaasosaline? Advokaat teeb täpselt sama moodi tööd erinevate klientidega, olenemata kes nad on. Nüüd puhutake EKRE ja Martini ümber skandaali. Nagu tehakse ka Trumpiga. See on nii läbinähtav ja tülgastav. Kõik mis ole Obama ja Clintoni puhul lubatud või lausa tore, on Trumpi puhul keelatud ja skandaalne.

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused