Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Andres Raid: „kadunud ettevõtja“ äriskeem Eestis

-
11.10.2021
Ajakirjanik Andres Raid.
© Uued Uudised

„Huvitav, kui otseselt kokku ei puutu, jäävad paljud asjad märkamatuks ja inimlikus mõttes on inimlikkus kohta loovutamas paragrahvidele.

Aga – asja juurde, konkreetne kaasus nagu ikka. Naisterahvas oli lapsepuhkusel, tema eemaloleku ajal andis tööandja naise töölepingu teisele ettevõtjale üle, täiesti seaduslik tegevus muide. Seadus „ütleb“ nii:

§ 112.   Töölepingu kehtivus ettevõtte üleminekul

(1) Töölepingud lähevad muutumatul kujul üle ettevõtte omandajale vastavalt võlaõigusseadusele, kui ettevõte jätkab sama või sarnast majandustegevust.

(2) Võlaõigusseaduse §-s 181 sätestatud piiranguid töölepingute üleminekul ei kohaldata.

(3) Ettevõtte üleandjal ja omandajal on keelatud tööleping üles öelda ettevõtte ülemineku tõttu.

Siin on ilmselt aga trikk, on olemas ka  paragrahv 113-nes, aga see lihtsalt unustatakse ära ja see jahikoerana üleantud töötaja saab sellest teada tulevikus, just lapsehoolduspuhkusel olevad eriti. Loomulikult ka  need, kellele ollakse juba kuid töötasu võlgu ja kes istuvad kodus. De jure on kõik ju korras – see, kes on võlgu, see enam ei vastuta ja riiulis olev uus “tööandja” lihtsalt on permanentselt kadunud.

Võib ju võrrelda kasvõi jahikoera laenamise või auto rentimisega, kuid asi ON seaduslik.

Puhkus sai läbi ja vaja tööle naasta! On õnnetust – tööandjat pole võimalik leida! EMTA andmetest selgub, et oled uues töökohas tööl – sedagi tööandjat pole otsekui olemas, saadetud registriaadressile ei too mingit tulemust ja teadmatus aina kasvab.

Pisut uurimist ja hakkabki mingi reegel välja joonistuma skeem, mis meie ärimaastikul pigem reegel kui erand – lased töötajad „üle“, annad nad tagaselja lepinguga uuele omanikule üle ja otsad vees!

Tööinspektsioon tegi meie kaasuses otsuse – saamata jäänud töötasu tuleb ikka välja maksta, lisaks veel kolme kuu töötasu, mis saamata jäi ja kokku tuligi 3800 eurot.

Töövaidluskomisjon kinnitas – tuleb välja maksta! Tuleb välja, et EMTA oma registrikandeid ei kontrolligi, seegi annab vabama operatiivvälja tegutsemaks.

Pärast kõikide nende bürokraatiakoridoride läbimist ilmus kuskilt kui nõiaväel kanne – töötaja hoopis kokkuleppel ise lahkunud! Tööandja on aga endiselt tabamatu, tähitud kirjad saabuvad tagasi, kuna „adressaati pole võimalik leida“.

Siis saabus õnnetule naisele Harju Maakohtust teade – makske 1000 eurot, siis alustame menetlust ja määratakse pankrotihaldur. Seega – tahaks raha tagasi saada, kuid hoopis 1000 tuleb lisaks maksta – sellest jääb ju ilma niikuinii ja kust see võtta?!

Tõesti – riik ise pankrotimenetlust ei alusta, ehkki meie konkreetse kaasuse puhul on ametlike andmete alusel uue „tööandja“ maksuvõlg riigi ees pea 200 000, mis koosneb põhiliselt just maksmata sotsiaalmaksudest, töötuskindlustuse maksude mitte maksmisest jne.

Samas kinnitab kohus, et isik „pole kättesaadav“ – ehkki kohtute avalikest andmetest saab teada,, et isik on esindanud erinevates kohtutes kliente  ajal, mil „ta ei olnud kättesaadav“ ja seda täiesti avalikult.

Midagi on neis asjus valesti – äkki on süsteemid ikkagi isikute kaudu kuidagi ühendatud, ühed nagu ei otsigi ja teised nagu ei peidagi, kurb ainult, et nende hammasrataste vahele jäävad täiesti süütult kannatavad inimesed…Võib ainult oletada, kuivõrd suured riigi patrioodid nad seesmiselt on!

Lisame siis konkreetsel kaasusel põhineva kohtu jaoks „kadunud ettevõtja“ äriskeemi ja kuna asi on alles arengufaasis, siis jätame nimed ja nimetused kõrvale – kuid pildi võrgustikest peaks see andma küll.“

Andres Raid, ajakirjanik