Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Anti Poolamets: “Ma ei välista seda, et me peame minema riigikogu kodu- ja töökorra seadust muutma”

-
30.12.2020
Anti Poolamets

Praeguste kavade järgi peaks abielureferendumi seaduseelnõu teine lugemine toimuma riigikogus 11. jaanuariga algaval töönädalal. Kuidas saab võimuliit hakkama tuhandete ettepanekutega, sellest rääkis Postimehe otsesaates Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Anti Poolamets (EKRE), kelle vastas oli referendumit läbi kukutada sooviv esisots Indrek Saar.

Postimehes on toodud välja võimalus, et abielureferendumi eelnõu võib tänu muudatusettepanekutele juba põhiseaduskomisjonis umbe joosta. Anti Poolamets: „Ma ei välista seda, et me peame minema riigikogu kodu- ja töökorra seadust muutma selleks, et välistada tulevikus neid juhtumeid, kus lihtsalt pannakse põhiseadus pausile, kui kellelgi tuju tuleb. Minu jaoks on oluline, et riik toimiks ja sellega mõtleme ka tulevaste valitsuste peale.“

Pöördudes Saare poole ütles Poolamets: „Teil on kaduma läinud täiesti perspektiivitunne — oma punktivõidu nimel olete valmis tegema sellist trikki, aga samal ajal võite ka ise kunagi olla koalitsioonis!“

Anti Poolamets: „Kas te tõesti arvate, et teile hakkab tulema virnasid 50 000 muudatusettepanekutega? Mina seda mingil juhul ei toeta.“

Indrek Saar vastas, et sotsiaaldemokraadid ei kavatse kunagi minna rahvahääletustel vähemuste õiguseid piirama ja seega ei ole meil sellega probleemi.

Anti Poolamets: „Keskerakonna poolt on tulnud ainult üks arvamusavaldus Jaanus Karilaidi poolt, kes on eelistanud seda, et võiks need muudatusettepanekud jagada rühmadesse ja nad selle abil siis läbi hääletada.

Samas teiselt poolt on erakond Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder kaalunud seda võimalust, et ikkagi muuta kodukorra seadust.

Kuidas Riigikogu kodu- ja töökorra seadust siis muutma peaks?

Anti Poolamets: „Seda peaks muutma nii, et ei oleks võimalik parlamendi tööd seisma panna ja rahvahääletuse paragrahve ajutiselt põhiseadusest välja visata või blokeerida nende toimet. See on sisuliselt põhiseaduse toime peatamine ühes kõige olulisemas osas: rahvahääletuse punktis.

Võib-olla tuleb see siduda usaldushääletusega. Ideaalseid lahendusi ei ole, aga minu seisukohast peab parlament saama edasi toimida. Olgu selleks siis koroonakriisis nagu tegime kaugistungite korra erakorralisteks olukordadeks, aga ka sellisteks trollimisteks tuleb leida adekvaatne juriidiline lahendus.

Kui poliitiline kultuur ise paranema ei hakka, siis tuleb leida ratsionaalsed lahendused. Soomes on inimeste usaldus parlamendile 70 protsenti, Eestis 51, Lätis 38 ja Leedus 34. Kui selline trollimine jätkub, siis ma arvan, et kukume Läti tasemele.“

Anti Poolamets lisas, et tõeliselt kanget obstruktsiooni on rakendanud ajaloos kommunistid ja natsionaalsotsialistid. Tänapäeval võib näha seda Ukraina parlamendis, kus käivad isegi löömingud ja antakse vastu vahtimist. Kas see on ka meie sotside tee?

„Kas tahate äkki poksima ka hakata?“ küsis Poolamets.