Arupärimine Riigikogus Vene mõjuagentide teemal: välisluureamet algatas teadlikult nõiajahi

Rubriik Eesti On
- Updated
©Madis Sinivee/Postimees
Kogu skandaali algatas Eesti välisluureameti juht Mikk Marran oma õhkuvisatud süüdistustega.

Esmaspäeval Riigikogu saalis toimunud arupärimine kaitseminister Jüri Luigele Vene mõjuagentide kohta Riigikogus ja Vabariigi Valitsuses muutus väga kiiresti poliitilise kultuurituse ja vassimise musternäidiseks.

Eriti räigelt avaldus see sots Jaanus Marrandi ning reformierakondlaste Taavi Rõivase ja Kristel Michali küsimustes ministrile, mis polnudki küsimused ega suunatud Jüri Luigele, vaid sihitud otse EKRE pihta. Rõivas viitas fraktsioonile, kelle seisukohad sarnanevat väga Kremli omadega ja Marrandi väitis otse: “Sageli on nimetatud äärmuskonservatiive sellisteks Kremli kasulikeks idiootideks. Ja selle n-ö ettekande tegija on Keskerakonnast siirdunud äärmuskonservatiivide hulka. Kas teile tundu, et selline tegevus on just nimelt kasulik Kremlile, andmaks ainet, et naeruvääristada Eesti teenistusi?”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Äärmussotsi jutt käib mõistagi arupärimise teinud Peeter Ernitsa pihta, kes on koos Toomas Väinaste, Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Enn Eesmaa, Oudekki Loone ja Henn Põlluaasaga selle autor. Kogu see sotside-oravate seltskond marssis lõpukõnede ajaks ka saalist minema.

Arupärimise teemaks oli mõistagi välisluureameti juhi Mikk Marrani sõnavõtt Aspeni julgeolekufoorumil, kus ta väitis: “Me oleme tuvastanud poliitikute, ajakirjanike, diplomaatide ja äritegelaste võrgustiku, kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda, mida Kreml käsib. Poliitikud, kes veel mõne aasta eest olid kohaliku poliitika ääremail, on nüüd parlamenti või valitsusse jõudnud ja me näeme selgelt, et need inimesed ajavad seal Vene agendat.”

Jüri Luik üritas tõestada, et tegu oli täiesti tavalise aruteluga professionaalide foorumil ja et Marran pidas silmas Lääne-Euroopat, mitte Eestit, ning püüdes ennast küll tagasi hoida, sarjas ta lõppkokkuvõttes ikkagi arupärimise autoreid, kes olevat justkui tühja asja mingites oma huvides üles võtnud. Ta püüdis jätta mulje, nagu poleks välisluureamet sellist vastukaja soovinud ja arvas, et ega Eesti lehelugejagi Marrani sõnu Eesti kohta käivaks pidanud.

Vastukõnes tõi Peeter Ernits välja olulised faktid, mis näitasid, et Marrani kõne oligi suunatud nõiajahi algatamiseks. Kohe pärast selle loo ilmumist Eesti Päevalehes võttis seda kinnitavalt sõna Marko Mihkelson, mõni päev hiljem järgnes seisukohavõtt endiselt kaitseministrilt Margus Tsahknalt, kes luges ette ka konkreetsed nimed, sealhulgas Martin Helme. Alles pärast seda, kui kuu aega oli kogu temaatika üleval ja saadikud 22. augustil järelepärimise esitasid, võttis välisluure juht sõna ja väitis, et ta ei pidanud silmas Eestit.

Peeter Ernits analüüsis Mikk Marrani intervjuud Postimehes. “Ta räägib, et “oleme tuvastanud võrgustiku”. Ja järgmises lõigus on selline lause, et Venemaa üritab ka Lääne poliitikuid värvata,” lükkas ta ümber väite, nagu rääkinuks luurejuht kogu aeg Lääne-Euroopast. “Süüdistustel lasti kuu aega rahulikult niiöelda lainetel möllata ja siis tuldi ütlema, et me ei ole mitte midagi sellist öelnud, me rääkisime mingist Lääne-Euroopast — aga kahtlused ja mainekahju olid juba tekitatud,” lisas ta.

“Minu meelest on siin tegu teadliku sabotaažiga, mis on teatud poliitiliste vastaste maine kahjustamiseks tehtud ja seda tuleb ka tegelikult tunnistada. Mitte aga väita, et me rääkisime millegist muust, mingisugused parlamendiliikmed on valesti aru saanud ja nüüd üritavad nüüd välisluureametit naeruvääristada,” võttis Peeter Ernits kokku.

Vabas mikrofonis laiendas Mart Helme teemat. “Meil keerutatakse kogu aeg kogu juttu kellegi Vladimir Vladimirovitš Putini ja Venemaa ümber. Ei ole Eesti julgeolek seotud ainult Venemaaga, Eesti julgeolekule on ohuks ka need, keda me nimetame siit puldist kogu aeg liitlasteks. Miks? Väga lihtsal põhjusel: kui Venemaa tahab hävitada meie riiki, siis see ideoloogia, mida meile imporditakse ja mis on meil ainuõigeks kuulutatud, sihib hävitama meie rahvust,” selgitas ta, nimetades ära ka Merkeli, Juncketi, Verhofstadti ja mitme teise tippglobalisti nimed, samuti ka rahvusriikide järgsusele rõhuva Euroopa manifesti, millele on alla kirjutanud ka Indrek Tarand.

“Kas meie välisteenistus paljastab ka neid otseseid palgalisi mõjuagente ja muidu kasulikke idioote, kes peavad truualamliku Euroopa Komisjoni teenimise juures oma ülesandeks eesti rahvuse hävitamist? See on väga põhimõtteline küsimus,” märkis Mart Helme. “Jutt käib ainult ühe riigi agentidest, kes tuleb rajalt maha võtta. Olen sajaprotsendiliselt nõus, aga ei saa iseseisev, suveräänne riik, rahvusriik nimega Eesti Vabariik piirduda ainult sellega, et visatakse õhku mingid süüdistused Vene agentluses. See on täiesti tasakaalust väljas lähenemine ja lõpeb meile väga halvasti sellepärast, et me laseme teistel ennast hävitada.”

“Mikk Marran ja tema ametkond sekkusid selgelt sisepoliitikasse, seda ei tohi nad teha. Nii nagu  Ameerika välisluure CIA ei tohi Ameerika Ühendriikides sisepoliitikasse sekkuda, nii ei tohi seda ka meie välisluure. Antud juhul selgelt seda tehti. Selle kinnituseks on need artiklid ja kogu see kõmu, mis on tekkinud, ja ka see arupärimine,” rääkis Mart Helme, vihjates kasusaajatena ka saalist lahkunud RE ja sotside saadikutele. Ta tuletas Rõivasele veel korra meelde, et EKRE pole kunagi nõudnud EL-ist lahkumist, mida too tuima järjekindlusega aina kordab.

“Me oleme selgelt öelnud, et me oleme Euroopa impeeriumi vastu, me toetame Euroopat kui rahvusriikide ühendust. Me ei toeta Euroopat, mis kaaperdab samm-sammult meie iseotsustamist, ja me näeme siin saalis iga nädal, kuidas mingisuguse direktiiviga võetakse jälle jupikene meie suveräänsust ära,” lisas ta.

Viimasena esinenud Oudekki Loone viitas samuti sellele, et välisluureamet sekkub poliitikasse, viskab õhku süüdistusi, diskrediteerib teatud inimesi ja peab isegi teatud arutelusid ebasobivateks.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused