Bürokraadid on Eesti riigi kaaperdanud – nad teevad rahvaesindajate asemel seadusi ja juhivad poliitikute asemel riiki

Eesti,
©Scanpix
Kantsler Marika Priske teatas Lemetti juhtumit kommenteerides, et ametnikest keegi jagu ei saa.

Maaeluminister Mart Järviku tagandamine poliitmängude tulemusena on ühiskonnas tekitanud poleemika selle üle, kas ametnikkond on Eesti riigi poliitikutelt kaaperdanud.

Ametnikud ise mõistagi eitavad seda. Nii kirjutab ekskantsler Illar Lemetti ERR-is “Eesti ei ole ametnike riik” ja teine ametnik, riigisekretär Taimar Peterkop vastab küsimusele, kas Eesti on ametnike riik, et kindlasti mitte.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Kindlasti ei ole. Meie riik on niimoodi üles ehitatud, et riiki juhivad poliitikud. See küsimus on juba naeruväärne,” sõnas Peterkop.

Nii jääbki õhku küsimus, et miks lahkus minister Kert Kingo ja mitte asekantsler Siim Sikkut ning miks on Lemettiga seoses tekkinud nii tugev ringkaitse, et kantsler Marika Priske väidab ülbelt: “Ei tasu arvata, et ametnikele on nüüd koht kätte näidatud. Meie selg on sirge!”

Teisipäeval Tallinna Õpetajate majas toimunud Konservatiivsel konverentsil tõi EKRE Riigikogu saadik Jaak Valge välja numbrid: 13. Riigikogu koosseisu ajal vastu võetud seadustest olid laias laastus 40% Euroopa Liidu direktiivide alusel tehtud, 50% on tulnud eelnõudena ministeeriumidest ehk kokku pandud ametnike poolt ja ainult 10% on algatatud saadikute ehk rahvaesindajate poolt.

Kui panna kokku see, et eurodirektiivid kirjutavad seadusteks samuti ametnikud ja lisada sinna ministeeriumide ametnike looming, siis 90% seadustest on ametnikkonna sulest – sealt tulevad ka seaduse parandamise seaduse parandamise seaduse jne eelnõud ehk puhas seadusandlik praak.

Ametnikud on tuntud ka sellepoolest, et nad kirjutavad eurodirektiividest Eesti seadustesse kohustuslikuna edasi ka selle, mis on tegelikult liikmesriikidele vabatahtlik, aga ka selle, mis on riigile lausa kahjulik. Seda tehakse puhtalt selleks, et seadus oleks igati EL-truu ega tekitaks vastuolusid Brüsseliga.

Uutel Uudistel on andmeid ka Hanno Pevkuri ministriajast, mil too komisjoni külastades küsis kantslerilt: kas Suur Hunt (EL) lubab! Kui ta sai vastuseks, et mitte, oli asi lukus. Selline on siis “poliitikute” riik!

Varro Vooglaid nentis Konservatiivsel konverentsil, et selline EL-i seaduste ülevõtmise maht on põhiseaduse-vastane, sest piirab tohutult konstitutsioonis kirja pandud riigi võõrandamatut suveräänsust.

Kõigest sellest saab teha kurva järelduse – ametnikud on riigi ja demokraatia kaaperdanud ning rahva volitatud poliitikud ei saa enam võimu haaranud bürokraatiast jagu. Lihtinimestele seega hoiatus: kõik sõltub ametnike suvast, sest nende kätes on ka seaduste väänamine.

6 commentsOn Bürokraadid on Eesti riigi kaaperdanud – nad teevad rahvaesindajate asemel seadusi ja juhivad poliitikute asemel riiki

 • Avatar

  Ametnike armee on suur ja lõputu kuid probleemiks ei ole selline “keskmine” ametnik.
  Probleemiks on poliitilistle eelistustel põhinev kaadripoliitika mida siin on harrastatud alates 1991 aastast.
  Edasi said vaid need kes olid tublid parteisõdurid ja aastaks 1999 oli reform lõpule viidud.
  Sealt edasi juhivad riiki vaid EU kannupoisid – neil on aega ja partei rahastaja Soros maksab kinni nii mõnegi arve.
  Normaalsed inimesed peavad valama higi ja pisaraid, et midagi saavutada poliitboileritele makstakse kinni pljut mida teised vaid unistada võivad.
  Ehk tagasi on see “nõuka aegane” nomenklatuur kelle käes on nüüd EV võtmed – vaadake kes on kelle pojad ja tütred – elu algab lastetoeast.

 • Avatar
  Endel,kaasik

  Arvan,et sőnajalgade kiusajad-ametnikud peavad kinni maksma nőude riigi vastu

 • Avatar

  Õiguskantsleri jutust https://etv.err.ee/1002892/esimene-stuudio võib samuti aru saada, et demokraatlik võim võib pöörduda ametnike diktatuuriks.

 • Avatar

  Vaadake, mida Õiguskantsler asjast arvab: https://etv.err.ee/1002892/esimene-stuudio

 • Avatar

  asjad saaks ju suhteliselt valutult korda kui kirjutada seadustesse sisse, et igal ministril on õigus määrata enda alluvuses olevad ametnikud kohale ja neid ka vallandada,ilma igasuguste tähtaegadeta. küll aga peaks ametite põhimäärused/põhikirjad vms olema suht kivisse raiutud. ehk siis kui minister tahab, laseb kogu ministeeriumi ametnikud lahti aga ei saa niisama muuta seda, et VTA hakkaks hindama mööblitehaste puhtust…

 • Avatar
  Leo Viller

  Naljakas jutt ,et ametnikest lahti ei saa. Tuleb nad panna lihtsalt avalikult kommenteerima seda fakti, kus keegi tuntud ishiasehaige kiitis avalikult totalitaar – terroristlikule ideoloogiale alusepanijat Karl Marxi koos ametnike järgneva arvamusega Euroopa Liidu nn demokraatlikkuse kohta. Või siis panna kommenteerima, kes on süüdi , et terroristidest küüditajaid ja okupatsiooniajal eesti rahvuslasi vaenanud tegelasi pole õiglaselt karistatud

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused