Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Delfi Ärilehe tõestusteta lugu võõravihast just õhutabki pingeid ühiskonnas

26.07.2019
Delfi Ärilehe lood ei näe juba ammugi enam ajakirjanduslikud välja, vaid need juhinduvad lumehelbereporterite ideoloogilisest ajupestusest.
© Scanpix

Delfi Ärileht on juba tõestanud, et lumehelbekestest noorreporterid kirjutavad seal kokku suisa jama, nagu ka järjekordne lugu “võõravihast”.

Siiri Liiva loo “Võõraviha on Eestis sealmaal, et eestlane küsib, kas ta peab ukrainlasega koos töötama” pealkirigi ütleb ära, et eestlased tembeldatakse taas ksenofoobideks.

“Tööandjad tunnevad järjest rohkem muret, et siinsete poliitikute võõraviha õhutavad avaldused peletavad väärt tööjõudu. Tööinspektsioon on saanud ka päringuid, kus ehitusplatsidelt kaevatakse ukrainlaste peale või kurdetakse, et nad võtavad eestlaste töö ära,” kirjutab Liiva.

Vastuseks sellisele väitele sobib kommentaar loo alt: “See juhmard, kes selle artikli valmis kirjutas, oleks võinud välja tuua kasvõi ÜHE RIIGI, kus võõrtööjõudu sallitakse… /…/ Ei sallita eestlasi Soomes ega ka kusagil mujal, samamoodi ei sallita ka teisi rahvuseid, kes tulevad ja teevad sama töö odavamalt.”

Teine kommentaar ütleb: “Kui inimesel tekib küsimus: “Kas ma ikka pean ukrainlastega koos töötama?”, siis ei ole see tingitud mingist võõravihast, vaid inimene on oma kodumaal end järsku avastanud tööelus täielikult võõrkeelsest keskkonnast. Uskuge mind, see on koormav. Eriti vihastav on see, kui ikka eesti keeles oma asju edasi ajad, siis saad selle eest “vassisti” või “natsi” tiitli.”

Kui eestlased ei taha ukrainlastega koos töötada, siis ei ole selle taga võõraviha, vaid objektiivsed põhjused. On täiesti loomulik, et kui eestlane satub ukrainlastega ühte brigaadi, eriti noorepoolne (kellest enamik vene keelt ei oska), siis tekib keelebarjäär ja normaalsest suhtlusest ei tule midagi välja, sest ukrainlased üldjuhul ei räägi inglise keelt. Ja kas Liiva arvates peaksid eestlased leppima oma rahvusriigis venekeelse töökeskkonnaga?

Reporter pole vähimalgi määral võtnud arvesse põlisrahvast eestlaste probleeme mujalt tulnute võõrkeelses kollektiivis, vaid on võtnud nõuks neist “rassistid” ja “ksenofoobid” teha. Siinkohal oleks paslik küsida, millisest kõrgkoolist nii vasakliberaalsed ideoloogiatöötajad ajakirjanike nime all tulevad?

Kogu Ärilehe lugu on ehitatud üles “naised saunas rääkisid” põhimõttele. Jutustatakse aastatetaguseid ühegi faktita lugusid, kuidas keegi kusagil tõmmudesse inimestesse halvasti suhtus või nad lausa läbi peksis. Vähimagi taustata on üles ehitatud sopalugu “võõrapelgusest”, kusjuures isegi see viimane sõna on vale – kui võõrastesse suhtutakse agressiivselt, nagu Liiva väidab, ei ole see “pelgus”.

Delfi peaks tõsiselt kaaluma, kas Siiri Liiva sugused ajakirjanikud üldse sellele tööle sobivad – sest see umbmäärasusel ja autori isiklikul antipaatial põhinev lugu on hoopiski toimetuse poolt viha õhutav. Ärileht on varem silma paistnud sellega, et korjab intervjuudest välja EKRE-vaenulikud mõtted ja teeb neist eraldi loo.