Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Delfi ja Eesti Päevalehe Faktikontroll: statistika meelevaldne tõlgendus propaganda nimel

-
02.05.2018
Abiellumine
© Peeter Langovits/Postimees

Uute Uudiste lugeja kirjutab: “EPL faktikontroll suutis järjekordselt Henn Põlluaasa jutust valesti aru saada ja sildistab tema väiteid valeks.”

“Ilmselgelt pidas Henn silmas seda, et abielus olevatel paaridel sünnib rohkem lapsi kui mitteabielus olevatel. Sellepeale toob faktikontroll välja sündivuse koguarvud, loogiline ju, et vabaabielus olevaid inimesi on rohkem kui abielus olevaid,” jätkab ta.

Uued Uudised vahendavad Delfi “faktikontrolli” ja lasevad siis oma sõna öelda Delfi kommentaatoritel. Mõistagi ei vahenda portaal EKRE-vaenulikkust.

Mida kirjutab Delfi/EPL?

“Eesti Päevalehe, Delfi ja Eesti Väitlusseltsi koostöös käivitunud Faktikontrolli sarjas kontrollitakse seekord, kas peab paika Henn Põlluaasa väide sellest, justkui sünniks abieludest rohkem lapsi, kui abielus mitte olijatel.

24. aprilli 2018 ETV saates “Aktuaalne Kaamera” väitis riigikogu EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas: “Kõige rohkem sünnib lapsi just nimelt perekonnas abielus olevatel paaridel, rohkem kui vabaabielus olevatel või üksikemadel, ja selles mõttes oleks laiapõhjaline kaitse abielule nii riigi kui ka rahvuse säilimisel ääretult oluline.”

Statistikaameti avalikult kättesaadavast andmebaasist leiab tabeli “RV 154 Abielust ja vabaabielust elussündinud kooselu kestuse järgi”, kust võib vaadata, kui palju lapsi sünnib abielus vanematega peredesse ja kui palju vabaabielus olevate vanemate peredesse.

Tabelist nähtub, et alates aastast 2005 sünnib rohkem lapsi peredesse, kus vanemad ei ole ametlikult abielus. Näiteks 2016. aastal sündis vabaabielust 7044 ja abielust 6088 last ehk vahe on pea tuhat elussündinut. Seega on otsus: “vale”.”

Kommentaatorid arutlevad arvude, statistika ja loogika üle

Alustuseks fakt, et hetkel on leibkondade tabelis lastega peredes 53% puhul vanemad abielus, 47% puhul kasvatatakse lapsi vabaabielus olles või üksikvanematena, kuid see statistika ei näita mingil juhul, et see väiksem osa sünnitaks rohkem, sest vanemad liiguvad kiiresti ühest staatusest teise — näiteks abiellutakse pärast lapse sündi. Aga edasi sõna kommentaatoritele.

“See faktikontroll võiks oma poe kinni panna, sest seni on ikkagi abielust sündinud lapsi tunduvalt rohkem ja ka paljud vabaabielud vormistatakse hiljem abieludeks, nagu näitab praktika.”

“Oled abielus, teed veel teise ja kolmanda lapse! Oled vabaabielus, ei tee rohkem lapsi kui ühe! Oled üksikema, loogiline, et ei hakka omale lapsi juurde tegema! Küsimus: kellel sünnib kõige rohkem lapsi?”

“Tegelikult ei pea lugema lapsi kokku. Mõeldud oli, et abielus paaril on rohkem lapsi, kui mitteabielus paaril. Kuna mitteabielus paare on kordades rohkem, on neil oma vähemate lastega summa summarum rohkem lapsi. Aga mis oleks, kui nad oleks abielus — arvatavasti oleks neil siis veel rohkem lapsi, sest emad tunnetaks enda kooselu turvalisemana.”

“Mingil põhjusel statistika ei kajasta seda numbrit (ei taha kajastada), kus inimesed abielluvad alles pärast lapse sündi ja on neidki, kes abielluvad alles pärast teise lapse sündi.”

“Väga suur osa leibkondadest “teisel ringil”, ma arvan, et mu keskealistest tuttavast vähemalt 70%. Kõigepealt saadakse ‘”linnuke kirja” abielupaarina laste saamises ning seejärel kontekstiväline linnuke vabaabielupaarina, mis taaskord moonutab suuresti statistikat.”

“Eesti Päevaleht, Delfi ja Eesti Väitlusselts käivitasid 2017. aasta septembris Faktikontrolli projekti, mille käigus jälgitakse, kuidas EKRE!! poliitikud faktidega ringi käivad.”

“Huvitav,et just EKRE väljaütlemised on fakti kontrollijate hambus pidevalt. Üritatakse teha kõik endast olenev, et valetaja taust erakonnale külge kleepida, seda muidugi endapoolsete valefaktidega.”

Henn Põlluaas aga pidaski silmas just seda, et abielus olevad inimesed on valmis sünnitama rohkem lapsi ja teevadki seda, erinedes seega ka lahkuminekuks vabadest vabaabielus olijatest, seega vajab just abielusidemetega kinnitatud traditsiooniline pere kaitset.